تأثیر کمبود ورق 2 میل بر افزایش قیمت پروفیل‌ها

تأثیر کمبود ورق 2 میل بر افزایش قیمت پروفیل‌ها

همچنان، مثل روزهای گذشته، شاهد نوساناتی در قیمت آهن‌ آلات در داخل کشور هستیم. این نوسانات نشانگر تأثیر عوامل مختلف در بازار آهن و فولاد است. در بیشتر حوزه‌ ها، قیمت آهن‌ ثابت و بدون تغییر بود. اما برخی محصولات فولادی با افزایش قیمت همراه شدند. همچنین، برخی از مبادی فروش نیز به اصلاح قیمت محصولات خود پرداختند. از طرف دیگر، نوساناتی در بازار ارز مشاهده شد. قیمت دلار پس از افزایش 400 تومانی، وارد کانال 49 هزار تومانی شد و در انتهای روز با قیمت 49 هزار و 300 تومان مبادله شد. در ادامه مبحث، به بررسی قیمت آهن آلات در آخرین روز از مرداد ماه خواهیم پرداخت.

چه تغییراتی در بازار آهن در 31 مرداد ماه 1402 رخ داده بود؟

چه تغییراتی در بازار آهن در 31 مرداد ماه 1402 رخ داده بود؟

نوسانات قیمت میلگرد در بازار آهن امری متداول است. روز گذشته نیز، طبق گزارش آهن مهام، بازار آهن آلات تغییرات متعددی را تجربه کرد. این تغییرات تأثیرات مستقیمی بر صنعت ساخت و ساز و تولید ملزومات ساختمانی دارد. با این حال، قیمت میلگرد آجدار در اکثر مبادی فروش به صورت ثابت اعلام شد، اما تعدادی از کارخانه‌ ها به منظور جذب مشتری و ایجاد رقابت، قیمت میلگرد را حدود 50 تا 100 تومان کاهش دادند.

قیمت میلگرد آجدار
قیمت میلگرد 14 تولید شده در شرکت فولاد زاگرس، روز قبل، تقریباً نزدیک به 23 هزار و 900 تومان برآورد شده بود؛ این قیمت ممکن است نتیجه‌ ای از تغییرات در عرضه و تقاضا و دیگر عوامل مؤثر باشد. همچنین، قیمت میلگرد میانه نیز در حدود 24 هزار تومان اعلام گردید. قیمت میلگرد ذوب آهن نیز به حدود 25 هزار و 100 تومان رسیده بود.

تیرآهن به عنوان یک قطعه اصلی در ساخت سازه‌ های صنعتی و ساختمانی، در ایجاد ایمنی، استحکام و پایداری این سازه‌ ها نقش مهمی دارد. افزایش یا کاهش قیمت تیرآهن می‌ تواند به صورت مستقیم تأثیری در هزینه‌ های این پروژه‌ ها داشته باشد؛ به همین علت قیمت لحظه ای و به روز آن برای خریداران این محصول بسیار اهمیت دارد. قیمت روز این نوع محصولات در اکثر مبادی فروش با ثبات نسبی همراه بود. با این حال، در برخی موارد، به خصوص در برخی از ضخامت ها در تیرآهن اصفهان، افزایش قیمت به میزان 30 هزار تومانی مشاهده شد. قیمت محصولات فولادی پرکاربرد مانند نبشی، ناودانی و سپری هم در تمامی مبادی فروش به طور ثابت عرضه شد.

قیمت ورق های فولادی
قیمت‌ ورق‌ های فولادی در چند کارخانه مبارکه و کاویان در ضخامت‌ های مختلف تغییراتی را تجربه کردند. در برخی از ورق‌ های گرم مانند ورق سیاه، ورق آجدار و سایر ورق‌ ها گرم، در این کارخانه ها، افزایشی از 100 تا 400 تومان در ضخامت‌ های گوناگون به چشم می خورد. از سوی دیگر، در بازار، قیمت ورق آهن اکسین و گیلان بدون هیچگونه تغییری به مشتریان ارائه شد. همچنین، قیمت ورق های حاصل از نورد سرد مانند ورق های روغنی، گالوانیزه و غیره و همچنین قیمت ورق استیل با قیمت ثابت در تمامی مبادی فروش اعلام گردید.

قیمت پروفیل
از دیگر مقاطع فولادی که باید قیمت آن ها را مورد بررسی قرار داد، قوطی پروفیل و محصولات لوله ای می باشد. قیمت‌ پروفیل‌ های مختلف فولادی از جمله پروفیل گالوانیزه و قیمت پروفیل Z، در روز گذشته، با افزایش‌ چشمگیری رو به رو شدند. میزان این افزایش در هر کیلو به طور میانگین بین 500 تا 900 تومان تخمین زده شد، همچنین در برخی ضخامت‌ ها نیز افزایش قیمت بین 100 تا 1500 تومان مشاهده شد. همچنین، قیمت‌ لوله‌ های مختلف نیز تحت تأثیر عوامل مختلف قرار گرفتند و قیمت لوله‌ های مانیسمان، داربستی و گازی و سایر لوله ها نیز با افزایش‌ هایی بین 500 تا 900 تومان مواجه شدند.

بر اساس برخی اطلاعات، به نظر می‌ رسد که علت افزایش ناگهانی و چشمگیر قیمت پروفیل‌ های فولادی به دلیل افزایش قیمت ورق‌ نازک باشد. این افزایش قیمت آهن آلات یعنی ورق‌ نازک نیز به دلیل کمبود این محصول در بازار اتفاق افتاده است. بعضی تحلیل‌گران معتقدند که کمبود ورق‌ نازک در بازار از عدم تولید ورق 2 میل‌ گیلان و محدود شدن فروش ورق‌ مبارکه توسط تجار ناشی می‌ شود و احتمال می‌ رود که این محدودیت‌ ها به زودی رفع شوند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هفده =