ورق سیاه

آشنایی با انواع کاربردهای ورق سیاه

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه در تولید سایر مقاطع فولادی مثل انواع پروفیل و لوله، ورق سیاه نقش ماده اولیه را ایفا می‌کند. استانداردهای مختلفی در تولید انواع ورق سیاه کاربرد دارد. بنابراین طیف گسترده ای از این کالا در ابعاد مختلف به بازار عرضه می‌شود پس میتوان گفت ورق سیاه به عنوان ماده اولیه در صنایع مختلف مانند پتروشیمی مورد استفاده قرار میگیرد. در صنایع آهن ورق ها با کمک فرایند نورد سرد یا نورد گرم تولید شده که روش نورد گرم بسیار رایج تر از نورد سرد در ساخت ورقهای فلزی میباشد. در نظر داشته باشید قیمت ورق سیاه تابعی از عوامل متعدد در بازار است. از آنجا که این ورق‌ها در کوره، با دمای بالا قرار می‌گیرند، رنگ ورق‌ها کمی تیره و مات می‌شود و به همین دلیل به آنها ورق سیاه می‌گویند. تولید ورق سیاه هزینه کمتری نسبت به روش‌های دیگر دارد و همچنین حرارت کوره، باعث تولید محصولی با کیفیت می‌شود، از این رو کاربرد ورق سیاه در بسیاری حوزه‌ها دیده می‌شود. در این مقاله سعی داریم کاربردهای ورق سیاه را به شما شرح دهیم پس با آهن مهام باشید تا با انواع کاربردهای این ورق مهم در صنایع مختلف آشنا شوید.

به دلیل گستردگی کاربردهای ورق سیاه، نمیتوان به طور کامل و جامع آن را در یک مقاله شرح داد ولی سعی بر این داریم در این مقاله به طور مختصر ولی کامل، کاربردهای ورق سیاه را توضیح دهیم.
عمدتا از این ورق در دو صنعت ساخت و ساز و صنایع استفاده میکنند. منظور از ساخت و ساز، همان ساختمان سازی، استادیوم های ورزشی، انبارها، فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن و اتوبوس و… ، و منظور از کاربرد ورق سیاه در صنعت همان کاربرد در صنایع نظامی، ساخت رگهای فشار، تجهیزات دریایی، صنعت خودرو و… میباشد که در ادامه به آنها میپردازیم.

کاربرد ورق سیاه در ساخت و ساز

ورق سیاه به دلیل قیمت کم و مقرون به صرفه، در صنعت ساخت و ساز کاربردهای فراوانی دارد. این ورق برای تهیه قوطی و پروفیل، لوله، انبار و در کل بناهای بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار میگیرد. علاوه بر صنعت ساخت‌وساز، در صنایعی که نیاز به مقاومت در برابر فشارهای نسبتاً بالا دارند، مانند: پروژه‌های ساخت سد، پروژه‌های پتروشیمی، ساخت‌وساز تانکر، صنعت خودرو، ساخت‌وساز انواع لوله و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد ورق سیاه در ساخت و ساز

کاربرد ورق سیاه در صنعت

همانطور که از قبل گفتیم، ورق سیاه به دلیل قیمت مقرون به صرفه و کاربرد های فراوان آن، در صنایع زیادی مورد استفاده قرار میگیرد که علاوه بر ساخت و ساز در صنایع دیگر از جمله موارد زیر استفاده میشود.

  • استفاده از ورق سیاه در صنعت خودرو
  • استفاده از ورق سیاه در ساخت رگهای فشار
  • استفاده از ورق سیاه در صنعت نظامی
  • استفاده از ورق سیاه در ساخت تجهیزات دریایی
  • کاربرد ورق سیاه در صنعت هوا فضا
  • استفاده از ورق سیاه در صنعت کشاورزی
  • کاربرد ورق سیاه در ساخت مقاطع فلزی دیگر

کاربرد ورق سیاه در صنعت

همانطور که مشاهده کردید ورق سیاه در صنعت نیز کاربرد های فراوانی دارد، صنعت خودرو بدون استفاده از این ورق غیر ممکن است و میتوان گفت قیمت ورق سیاه بر قیمت خودرو تاثیر زیادی میگذارد. ساخت بدنه خودرو، قطعات سیستم تعلیق از جمله کاربردهای ورق سیاه در صنعت خودرو سازی میباشد. از این ورق در صنعت، برای ساخت پروفیلهای باز و بسته، ساخت صفحات پانچ و… استفاده میکنند. در صنعت نظامی غالبا از ورقهای سیاه با ضخامت و قدرت بالا نیز استفاده میکنند. معمولا کارخانه های سازنده ورق، تحت استاندارد های تعیین شده توسط وزارت دفاع و دیگر ارگانهای وابسته، ورق های خود را تولید میکنند. مانند ساخت تانک، بدنه هلیکوپتر و وسایل نقلیه نظامی، ساخت جت و هواپیما، ناوها و دیگر ادوات نظامی. در صنعت کشاورزی برای ساخت سیستم های آبیاری و دیگر ابزارها مانند بیل، چنگال و …، ساخت سیلوها، که تمامی موارد ذکر شده بدون استفاده از ورق سیاه امکان پذیر نمیباشد. همچنین شما عزیزان می توانید برای بدست آوردن قیمت آهن آلات به سایت آهن مهام مراجعه کنید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یک =