کاربرد ورق آهن 1 میل + ویژگی انواع ورق یک میل

کاربرد ورق آهن 1 میل در صنعت و ساخت و ساز

کاربرد ورق آهن 1 میل در ساختمان سازی و صنعت چیست؟ چه دسته بندی هایی برای این محصولات تعریف شده؟ انواع ورق آهن یک میل چه ویژگی هایی دارند و برای کدام کاربری ها مناسب می باشند؟ در ادامه این مقاله قصد بررسی پاسخ این سوالات را داریم. برای آشنایی با کاربردهای ورق فولادی 1 میل در انواع مختلف و ویژگی های آنها با آهن مهام تا انتهای این محتوا همراه باشید.

طیف گسترده ای از انواع ورق های آهنی، با ضخامت و آلیاژهای مختلف در کارخانجات صنایع فولاد تولید می شوند. به همین جهت میتوان گفت کاربرد ورق آهن یک میل در صنایع گوناگون و ساختمان سازی بسیار فراوان است. کاربرد ورق آهن 1میل، با توجه استانداردهای آلیاژی و روش های بکارگیری شده برای تولید تعریف می شوند.

بنابراین برای بررسی کاربرد این محصولات، باید به ویژگی های موجود در آنها توجه ویژه ای داشت. میزان ضخامت و نوع آلیاژ را می توان به عنوان اصلی ترین موارد موثر بر ویژگی انواع ورق یک میل دانست. ورق آهن 1 میل ضخامت پایینی داشته و به همین جهت در کاربری هایی که نیاز به خم کاری و انعطاف دارند، بسیار پرکاربرد می باشند که در نتیجه در قیمت ورق آهن 1 میل تاثیر بسازیی را ایفا می کند.

انواع ورق آهن 1 میل

انواع ورق آهنی بر اساس ضخامت

دسته بندی ورق های فولادی به لحاظ میزان ضخامت، از اصلی ترین تقسیمات در انتخاب و خرید ورق است. نکته ای که باید به آن توجه داشت، این است که کمترین میزان ضخامت در انواع ورق سیاه، 1.5 میلیمتر می باشد. بنابراین تمامی انواع ورق آهن 1 میل از نوع ورق سرد بوده و ورق های سیاه در این تقسیم بندی تعریف نمی شوند.
 
ورق های فولادی با انواع مختلف در ضخامت های 0.5 تا 100 میلیمتر، تولید می شوند. انواع ورق سیاه، دارای ضخامتی بین 1.5 تا 100 میلیمتر هستند. ضخامت ورق های سرد موجود در بازار، عموما بین 0.3 تا 3 میلیمتر در نمونه های مختلف متغیر می باشد. گفتنی است ورق های آجدار نیز بین 1.5 تا 10 میلیمتر ضخامت دارند.
 
ورق روغنی، ورق گالوانیزه و ورق استیل، نمونه های مختلف از ورق آهن یک میل هستند. البته باید در نظر داشت که این محصولات در ضخامت های مختلف دیگری نیز تولید می شوند. اما در این مطلب تنها به بررسی کاربرد ورق یک میل در این نمونه ها خواهیم پرداخت.

گروه های مختلف از آلیاژهای آلومینیوم در دسته بندی ورق آهن تعریف نمی شوند، اما به جهت برخورداری از کاربردهای مشابه، در این مطلب به بیان ویژگی ها و کاربرد آنها نیز خواهیم پرداخت.

کاربرد ورق آهن 1میل با توجه به ویژگی آنها

ورق های با ضخامت یک میلیمتر، برای کاربردهای گوناگونی در صنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی در هر کاربردی که نیاز به انعطاف، انجام خم کاری و ماشینکاری بر روی ورق بود، ورق آهن 1میل بهترین گزینه برای انتخاب و استفاده است.

همانطور که متوجه شدید، ورق های آهنی 1 میل، از انواع ورق سرد می باشند. در ساخت نمونه های مختلف از ورق های نورد سرد، روکش های روغنی و فلزی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. به همین جهت این محصولات از مقاومت مناسبی در برابر اکسیداسیون و آسیب های ناشی از آن برخوردارند.

این قابلیت موجب شده تا در کاربری هایی که ریسک زنگ زدگی، پوسیدگی و خوردگی به میزان بیشتری در قطعه باشد، در ساخت آن از انواع ورق نورد سرد استفاده شود. کاربرد ورق آهن 1میل با انواع گوناگون را می توان در این گزینه ها خلاصه نمود:

کاربرد ورق آهن 1میل با توجه به ویژگی آنها

صنعت خودروسازی: بسیاری از خودروسازی ها برای تولید قطعات مختلف در محصولات خود از انواع ورق آهن یک میل استفاده می کنند. کاربرد این محصولات در بخش های مختلف صنعت خودروسازی فراوان بوده و خیلی از قطعات اصلی و فرعی اتومبیل ها با استفاده از ورق های ضخامت یک میلیمتری تولید می شوند.

تولید لوله: لوله ها یکی از مهمترین انواع تجهیزات مورد استفاده در تاسیسات و شبکه های نقل و انتقال مایعات و گازها هستند. برای ساخت برخی از انواع لوله ها، ورق آهن یک میل کاربرد زیادی دارد. بسیاری از انواع لوله که در تولید لوازم و تجهیزات مختلف بکارگیری می شوند، با استفاده از ورق آهن 1میل در انواع گوناگون تولید شده اند.

تولید لوازم خانگی: یکی از مصرف کنندگان اصلی ورق آهنی یک میل، کارخانجات لوازم خانگی هستند. این ورق ها در تولید بدنه، قطعات و اجزای مختلف لوازم خانگی کاربرد دارند. یخچال فریزر، اجاق گاز، ماکروویو، کولرهای آبی، ماشین لباس شویی و … نمونه های مختلف از انواع لوازم خانگی می باشند که در ساخت آنها از ورق 1میل آهنی استفاده شده است.

کاربرد ورق آهن 1 میل در ساخت لوازم خانگی

ساخت پروفیل و قوطی: شاید بتوان بکارگیری ورق های یک میلیمتری را در ساخت انواع پروفیل صنعتی و ساختمانی، یکی از اصلی ترین کاربردهای این محصولات دانست. در این میان، تولید پروفیل های درب و پنجره، یکی از رایج ترین کاربردهای تعیین شده برای این دسته از ورق ها می باشد.

ساخت تانکر و مخزن: ورق های یک میل، به جهت برخورداری از لایه های محافظ روغنی و فلزی، مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی دارند. این ویژگی موجب شده تا در ساخت انواع تانکر، مخزن و منبع مایعات و گازها، کاربرد داشته باشند. منبع های آبی مورد استفاده در کاربری های خانگی، نمونه ای از این محصولات می باشند.

صنایع الکترونیک: ساخت بسیاری از لوازم الکترونیکی مستلزم استفاده از انواع ورق آهن 1 میل می باشد. ورق های روغنی، استیل و آلومینیومی نمونه هایی از ورق های پرکاربرد در تولید محصولات صنایع الکترونیک هستند. تولید انواع خنک کننده، هیت سینک، فن، پین و کانکتورهای مورد استفاده در لوازم الکترونیکی با استفاده از این ورق ها انجام می گیرد.

کاربرد ورق آهن یک میل در نمای خارجی

ساختمان سازی: علاوه بر انواع درب و پنجره در ساختمان ها که با استفاده از ورق های 1میل آهنی تولید شده اند، در بخش های دیگر ساختمان ها و سازه ها نیز از این ورق ها استفاده می شود. پوشش های سقفی، بست های مورد استفاده در ساخت و ساز و همچنین پارتیشن های بکارگیری شده برای محوطه سازی با استفاده از انواع ورق 1میل آهنی تولید می شوند.

اجرای نمای خارجی و دکوراسیون داخلی: مقاطعی که برای اجرای نماهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شوند، باید از کیفیت سطحی بالایی برخوردار باشند. به همین دلیل در ساخت آنها از ورق یک میل آهن استفاده می شود. یکی از دلایل بکارگیری ورق های یک میل در تولید این مقاطع، قابلیت بالای آنها در رنگ پذیری می باشد.

کاربردهای متعدد دیگری نیز مانند استفاده در قطعه سازی صنایع مختلف، بکارگیری در صنعت بسته بندی و … برای ورق های آهنی 1 میل وجود دارند. قیمت ورق آهن 1 میل در انواع مختلف با توجه به نوع ورق و روش مورد استفاده در تولید آن، متفاوت می باشد. شما می توانید به وسیله تماس با همکاران کارشناس ما در وب سایت آهن مهام برای انتخاب و خرید محصول مورد نظر خود اقدام نمایید.

سوالات متداول

انواع ورق آهن یک میل کدامند؟
به طور کلی ورق های آهن یک میل موجود در بازار به لحاظ نوع، در دسته ورق سرد تعریف شده اند. ورق روغنی، ورق گالوانیزه و ورق استیل انواع این محصولات هستند که در کنار آنها ورق یک میل آلومینیوم نیز به دلیل کاربرد مشترک در این دسته واقع شده.

تولید کنندگان ورق آهن یک میل در کشور ما کدام شرکت ها هستند؟
فولاد مبارکه اصفهان، تاراز شهرکرد، هفت الماس قزوین و فولاد غرب آسیا از تولیدکنندگان اصلی ورق آهن یک میل در کشور ما هستند. همچنین شرکت های آلومینیوم اراک و آلومینیوم پارس نیز مجموعه های تولیدکننده ورق آلومینیوم 1 میل در ایران می باشند.

نمونه های خارجی از انواع ورق آهن یک میل از کدام کشورها هستند؟
نمونه های وارداتی در بازارهای ایران، عموما از شرکت های چینی و کره ای خریداری شده اند.

در بین انواع ورق آهن یک میل در بازارهای کشور، کدام برندها از کیفیت بالاتری برخوردارند؟
در میان نمونه های داخلی، محصولات شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، تاراز شهرکرد و هفت الماس از کیفیت و قیمت مناسب تری برخوردارند. در بین انواع وارداتی نیز نمونه های کره ای کیفیت خوبی دارند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =