تیرآهن زنبوری چیست و چه کاربردی در سازه ها دارد؟

تیرآهن زنبوری چیست و چه کاربردی در سازه ها دارد؟

با گذشت زمان و افزایش جمعیت، نیاز به سازه های بزرگ و ایجاد بزرگراه ها روز به روز بیشتر می شود. از طرفی، وجود خانه های کوچک در شهرهای بزرگ و بالابودن قیمت آن ها سبب شده است که استفاده از سازه های چند طبقه ای از جمله ستون های فولادی، تیرآهن های فولادی و همچنین اسلب های بتنی تقویت شده ضروری شود. اساسی ترین تغییراتی که در سال های اخیر در سازه های فولادی ایجاد شده است، استفاده از تیرآهن زنبوری بود که به عنوان تیرهای فرعی سقف و تیر اصلی مورد استفاده قرار گرفته است. در این مقاله می خواهیم به بررسی تیرآهن لانه زنبوری، کاربرد و ویژگی های آن بپردازیم. پس با ما در دانشنامه آهن مهام همراه باشید.

تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

تیرآهن لانه زنبوری به این دلیل نام گذاری شده است که در طول خود، حفره های توخالی و شبیه به لانه زنبور دارد. از طرفی، این مقطع به عنوان تیرآهن شبکه شناخته می شود. تیرآهن لانه زنبوری به این دلیل ساخته می شود که بتواند کمان خمشی بیشتری را با کمترین تغییر شکل، تحمل کند. هنگامی که بر روی تیرآهن، عمل بریدن و جوش دادن انجام شود سبب افزایش ارتفاع تیر از 18 سانتی متر به 27 سانتی متر می شود و در آخر این که، ممان اینرسی مقطع افزایش پیدا می کند.برای اطلاع از قیمت تیرآهن لانه زنبوری بر روی نام محصول کلیک کنید.

نحوه ساخت تیرآهن لانه زنبوری

برای ساخت و برش تیرآهن لانه زنبوری از دو روش سرد یا کوپال و روش گرم یا نوبل استفاده می شود که در ادامه به بررسی هر دو روش می پردازیم.
روش سرد یا کوپال: تولید تیرآهن لانه زنبوری در این روش به این صورت است که شش ضلعی های ترسیم شده بر روی جان تیرآهن، به وسیله ی گیوتین برش می خورد.
روش گرم یا نوبل: در این روش، ابتدا محل برش را با ایجاد خال جوش روی خطوط ترسیم شده بر جان تیرآهن مشخص می کنند. پس از آن، به اندازه ی یک دندانه، قسمت بالا و پایین تیرآهن جا به جا می شود و با روی هم قرار فتن لبه ها، شش ضلعی ایجاد می شود. در نهایت برای تقویت تیرآهن، حفره ها را توسط ورق پر می کنند. این روش از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و به همین دلیل در میان تولید کنندگان تیرآهن پرطرفدار است.

مزایای استفاده از تیرآهن لانه زنبوری

مهم ترین مزایای تیرآهن لانه زنبوری عبارت است از:
– مقاومت خمشی تیر را افزایش می دهد.
– به دلیل سبک وزن بودن تیر، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.
– وجود حفره ها در جان تیر باعث می شود که فضاهای مناسبی را برای عبور لوله های تأسیساتی و برق ایجاد کند.
– در صنایع مختلف مانند پل سازی، حمل و نقل و همچنین عمران بسیار کاربرد دارد.

معایب استفاده از تیرآهن لانه زنبوری

وجود حفره ها در جان تیرآهن باعث می شود که مقامت برشی تیر در محل اتصال پل به ستون ها کاهش پیدا کند، در نتیجه برای رفع این مشکل حفره ها را با ورق پر می کنند.
– اگر در ساخت تیرآهن، استانداردهایی که باعث می شود ارتفاع سازه افزایش پیدا کند، رعایت نشود، در این صورت تیرآهن دچار خرابی می شود.
– تیرآهن زنبوری در مقایسه با دیگر مقاطع فولادی ضریب اطمینان و ایمنی پایینی دارد.
– هنگام جوشکاری باعث می شود که مقاومت فولاد کاهش پیدا کند.

کاربردهای تیرآهن لانه زنبوری

از تیرآهن لانه زنبوری به عنوان ستون در سازه ها و عناصر سقفی استفاده می شود. در کشور ما به جهت استفاده از تیرچه و بلوک، تیرآهن زنبوری به صورت مدفون در بتن مورد استفاده قرار می گیرد؛ زیرا بتن باعث کاهش مقاومت برشی و ناپایداری پیچشی در تیرآهن زنبوری می شود. از کاربردهای تیرآهن لانه زنبوری در سازه های فولادی می توان به سیستم های فضایی، عناصر سقفی، طاق قوسی، ستون و همچنین مزارع اشاره کرد. این نوع محصول در ساخت پل و سقف سوله ها نیز استفاده می شود.

 

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =