آهن مهام » مطالب آموزشی » تیرچه چیست؟
تیرچه چیست؟

تیرچه چیست؟

فهرست مطالب

  تیرچه کرومیت یا فلزی

  تیرچه های  فلزی در ساختمان سازی کاربرد وسیعی دارند.این تیرچه همانند تیرچه بتنی است با این فرق که بالا و پایین تیرچه به کمک میلگردی خم شده به هم وصل می شوند واین تیرچه  در واقع تسمه ای فولادی است که به عنوان یک عامل کششی فشار های واردشده را تحمل می کند. این تیرچه ها از یک سو توانایی مقاومت در برابر فشار مستقیم برای ساختمان های با ارتفاع زیاد را داراهستند و ازسوی دیگر باعث کمتر کردن هزینه های پروژه های ساخت و ساز در عین حال با کیفیت بالا هستند وهمین امر عامل انتخاب این نوع تیرچه ها در ساختمان سازی با ارتفاع زیاد هستند.

  تیرچه سفالی

  در تیرچه های سفالی میلگردها در قالب سفالی شکل خود قرار میگیرند و بعد بتن ریخته می شود. بخاطر سبک بودن و کم هزینه بودن این تیرچه ها زیاد مورد استفاده قرار میگیرد اما به مرور زمان استفاده از این نوع تیرچه ها کمتر و بهتر است بگوییم ممنوع شده چرا که با قطعیت نمیتوان گفت کیفیت بالایی در برابر مقاومت دارند و بیشتر نقش تیر های فرعی را برعهده دارند.

  تیرچه صنعتی

  مقاومت و استحکام و قدرت و کیفیت بالا وعدم وجود خمیدگی و انحنا و نقص در این نوع تیرچه ها باعث اطمینان بیشتر در انتخاب آن ها می باشد چرا که برای تولید تیرچه های صنعتی از فولاد و بتن استفاده می شود.

  نکته پایانی

  هرکدام از مصالح در ساختمان سازی از اهمیت خاصی برخوردار است و عدم وجود هرکدام از آن ها باعث بروز حوادث ناگوار در ساختمان می شودلذا به این نکته توجه کنید که هرکدام از این تیرچه ها ویژگی های خود رادر برابر مقاومت دارند که با دقت و تحقیق از ان ها باید استفاده کرد.

   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  4 × یک =