آهن مهام » دانشنامه میلگرد » میلگرد بازالت چیست؟

میلگرد بازالت چیست؟

فهرست مطالب

  مقدمه

  بتن های ساختمانی با اینکه نقش کلیدی در ساختمان دارند اما  ضعف بزرگی نیز دارند و آن پایین بودن مقاومت کششی می باشد. از این رو در صنعت ساختمان از میلگرد ها برای تقویت مقاومت کششی بتن استفاده می کنند زیرا میلگرد ها نقش مهمی را در احداث ساختمان و ایجاد سازه های مستحکم در برابر حوادث و فشارهای بیرونی ایفا می کنند کاربردی به سزا در مقاوم سازی و استحکام سازه ها دارند. بسیاری از افراد تصور می کنند که میلگردها فقط در ستون ها استفاده میشوند در صورتی که اینطور نیست و به طور کلی از پایین ترین نقطه ی ساختمان تا بالاترین نقطه ی آن از میلگرد ها برای مقاوم سازی استفاده می شود و این محصول ساختمانی  نمونه های مختلفی دارد.شاید اینطور به نظر برسد که در حوزه ی ساخت  ساز تا نام میلگرد به گوش افراد میرسد نوع فولادی آن را تصور می کنند در صورتیکه یکی از خاص ترین این میلگردها میلگرد بازالت است  که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت پس تا انتهای مقاله باماهمراه باشید. میلگرد و قیمت میلگرد بسته به نوع و استاندارد آن قیمت گذاری می شود .

  میلگرد بازالت چیست

  این نوع میلگرد یک نوع میله سنگی است که ماده اصلی تشکیل دهنده آن سنگ بازالت است واز الیاف و فرایند پلیمری از طریق فرایند پالتروژن تشکیل می شود. در فرایند  پالتروژن که شبیه فرایند اکستروژن است مواد از قالب به بیرون کشیده می شوند وقطعات که دارای مقدار زیادی از الیاف ، وزن پایین و در عین حال مقاومت بالا در برابر خوردگی و محیط های اسیدی هستند ،تولید می شوند و الیاف بازالت هم به همین صورت بعد از تبدیل شدن به محصول نهایی بریده می شود و میلگرد بازالت تولید می شود.میلگرد بازالت نوعی از آرماتور است که به دلیل وزن سبک با ضخامت 1 سانتی متر باعث می شود  که  افراد در نهایت، یک سازه ی سبک و با نصب آسان و درعین حال مقاوم داشته باشند.این میلگرد ها در قطر های 4 میلیمتر تا 25 میلیمتر تولید می شوند که طول آن ها به صورت رول شده 500 تا 800 متر است که با توجه به نیاز هر سازه بریده می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

   

  میلگرد بازالت

  ویژگی ها و کاربرد میلگرد بازالت

  سنگ بازالت نوعی سنگ آذرین و از رایج ترین سنگ های این کره ی خاکی است که از گدازه های آتشفشان درست می شود و چون دارای آهن و منیزیم بسیار بالایی می باشد خاصیت قلیایی دارد و به رنگ مشکی یا قهوه ای تیره است.بنابراین میلگرد بازالت در مکان هایی که درصد اسید و نمک بالا و محیط هایی که رطوبت زیادی دارند بسیار کاربردی و مناسب است و در ساخت تونل ها،بزرگراهها،جاده ها و حتی اماکن نظامی  مورد استفاده قرار می گیرد.از دیگر ویژگی ها و مزایای میلگرد بازالت می توان به استحکام کششی بسیار بالا،مقاومت زیاد در برابر ضربه و زنگ زدگی،وزن سبک،برش آسان،رسانای برق و جریان مغناطیسی،هزینه مناسب و فراوانی مواد اولیه برای تهیه آن اشاره کرد.این محصول در عین حال که برای افزایش استحکام سازه ها بکار می رود به محیط زیست نیز آسیبی وارد نمی کند به خاطر اینکه بازالت زاده ی طبیعت است. میلگردهای بازالت این امکان را برای افراد فراهم می کند که به جای استفاده از تعداد زیادی میلگرد فولادی کمترین تعداد میلگرد را در ساخت سازه ها داشته باشند.

  مقاومت مکانیکی و مقاومت قلیایی میلگرد بازالت عملکرد بهتر این محصول را در برابر دیگر میلگردها نشان می دهد بنابراین اینگونه می توان نتیجه گیری کرد که این میلگرد مزایای بیشتری نسبت به انواع دیگر میلگردهای رایج دارد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  15 − نه =