آهن مهام » مطالب آموزشی » میلگرد و تیرچه و کاربرد آن
میلگرد و تیرچه و کاربرد آن

میلگرد و تیرچه و کاربرد آن

فهرست مطالب

  به میلگرد هایی که در سقف استفاده می شود، تیرچه گفته می شوند که ممکن است در برخی مواقع با نام اوتکا نیز استفاده شود. اوتکا در حقیقت به زبان روسی است که در ایران به دلیل استفاده از استانداردهای روسیه به آن اوتکا نیز می گویند. اهمیت استفاده از میلگرد برای تیرچه همواه بالا بوده و داشتن اطلاعات کافی در این زمینه و انتخاب درست اوتکا ضروری است. اما تیرچه چیست؟ تیرچه های  فلزی در ساختمان سازی کاربرد وسیعی دارند.این تیرچه همانند تیرچه بتنی است با این فرق که بالا و پایین تیرچه به کمک میلگردی خم شده به هم وصل می شوند و این تیرچه  در واقع تسمه ای فولادی است که به عنوان یک عامل کششی فشار های وارد شده را تحمل می کند. این تیرچه ها از یک سو توانایی مقاومت در برابر فشار مستقیم برای ساختمان های با ارتفاع زیاد را دارا هستند و از سوی دیگر باعث کمتر کردن هزینه های پروژه های ساخت و ساز در عین حال با کیفیت بالا هستند و همین امر عامل انتخاب این نوع تیرچه ها در ساختمان سازی با ارتفاع زیاد هستند.

  برای اطلاع از آخرین قیمت میلگرد بر روی نام محصول کلیک کنید.

  اما میلگرد استفاده شده در تیرچه سقف بر اساس جدول های ملی ساختمان ایران قرار داده می شود. قیمت میلگرد را می توانید در صفحه اصلی سایت آهن مهام مشاهده کنید. چرا که قیمت ها روزانه در حال تغییر است و به همین دلیل برای دیدن نوسانات قیمت اقلام فولادی پیشنهاد می شد به وب سایت آهن مهام مراجعه کنید. همچنین برای اطمینان از قیمت محصولات فولادی با ما در بخش واحد فروش در تماس باشید تا آخرین قیمت ها به شکل دقیق تری بررسی کنید.

  میلگرد و تیرچه

  نکات مهم در مورد استفاده از تیرچه ها:

  هر سازه و قطعه فولادی دارای محدودیت استفاده است و تیرچه نیز از این قاعده مستثنی نیست. در استفاده از سقف تیرچه باید بهترین و بالاترین کیفیت متریال استفاده شده را بکار برد. نزدیک به 10 میلی متر باید فاصله کششی از لبه پایین بلوک وجود داشته باشد. فاصله هر دو سطح بلوک در یک سمت تیرچه باید بیش از 5.6 سانتی متر باشد. ضخامت 5 سانتی متری در بتن استفاده شده در سقف باید قرار گرفته شود. قاب بندی ها و فاصله قاب بندی و شمع بندی به شکل عمود نزدیک به 1،2 متر باشد. به همین دلیل است که این نوع تیرچه های سقف دارای محدودیت هستند. استفاده از میلگرد های مرغوب و با کیفیت و استانداردهای مهم مانند میلگردهای A2 و A3 در تیرچه بلوک ها می تواند به استحکام سازه به ویژه سقف کمک کند.

   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  18 − 13 =