تولید فولاد کشور در 4 ماهه آغازین سال جاری رشد 8.2 درصدی را تجربه کرد

تولید فولاد کشور در 4 ماهه آغازین سال جاری رشد 8.2 درصدی را تجربه کرد

با ارجاع به منبع خبری صدا و سیما، اطلاع رسانی شد که انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در گزارشی اعلام کرده است که در چهار ماه ابتدایی امسال، تولید مقاطع فولادی مختلف با نرخ رشدی بین 2 تا 8.2 درصد نسبت به بازه زمانی سال قبل افزایش یافته است. این رشد قابل توجه به ویژه در تولید آهن اسفنجی و شمش فولاد مشاهده شده است.

رشد برجسته در تولید شمش فولادی

به گزارش این انجمن، تولید شمش فولاد و فرآورده های میانی تولید فولاد که از شمش فولاد تهیه می شوند، از آغاز سال جاری تا انتهای ماه تیر، در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، بیشترین افزایش را با میزان 11 میلیون و 459 هزار تن داشته است. این مقدار نسبت به 10 میلیون و 587 هزار تن در چهار ماه ابتدایی سال گذشته، نشانگر یک رشد 8.2 درصدی می‌ باشد. از آنجا که شمش فولادی پایه تولید مقاطع فولادی پرکاربرد از جمله تیرآهن است؛ در نتیجه هرگونه تغییرات در ارزش این کالا می تواند بر قیمت آهن آلات اثرگذار باشد.

افزایش تولید مقاطع طویل فولادی

همچنین، در همان بازه زمانی، تولید مقاطع طویل فولادی نیز به میزان چهار میلیون و 499 هزار تن انجام شده است، که در مقایسه با مقدار تولید چهار میلیون و 191 هزار تن در دوره مشابه سال قبل، نشان‌ دهنده ی یک افزایش 7.3 درصدی می‌ باشد.

رشد قابل توجه در تولید آهن اسفنجی

در حوزه تولید آهن اسفنجی و سایر مقاطع فولادی نیز رشد چشمگیری مشاهده شده است. پارسال، در این دوره، تولید آهن اسفنجی و محصولات فولادی به ترتیب 5.6 و 5 درصد افزایش یافته‌ اند.

در چهار ماهه نخست امسال، به طور کلی، تولید آهن اسفنجی (ماده ای که از احیای مستقیم سنگ آهن حاصل می شود) به میزان 12 میلیون و 959 هزار تن و محصولات فولادی به میزان 7 میلیون و 822 هزار تن صورت گرفته است. در مقابل، درهمانند این دوره در سال قبل، تولید آهن اسفنجی به میزان 12 میلیون و 277 هزار تن و مقاطع فولادی به میزان 7 میلیون و 426 هزار تن بوده‌ اند.

نقش مقاطع تخت فولادی

در پایان، طبق آمار ارائه شده، مقاطع تخت فولادی پایین ترین نرخ رشد را به خود اختصاص داده اند. در چهار ماهه ابتدایی سال جاری، تولید این مقاطع به میزان 3 میلیون و 323 هزار تن صورت گرفته است، که نسبت به تولید 3 میلیون و 235 هزار تن در دوره مذکور سال گذشته، نشان‌ دهنده یک افزایش 2.7 درصدی می‌ باشد.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هشت =