آهن مهام » مطالب آموزشی » فولاد ضد زنگ یا فولاد زنگ نزن
فولاد ضد زنگ یا فولاد زنگ نزن

فولاد ضد زنگ یا فولاد زنگ نزن

فهرست مطالب

  این فولاد دارای ویژگیهای منحصر به فرد زیادی میباشد و کاربردهای فراوانی در صنعت ساخت و ساز دارد. این فولاد به عنوان Stainless steel شناخته میشود که از نوعی آلیاژ آهن با حداقل 10.5 درصد کروم ساخته میشود.

  این آلیاژ مانع زدگی و خوردگی مقاطع میشود که با افزایش مقدار کروم، مقاومت آن افزایش خواهد یافت و در برابر خوردگی نیز مقاومت بیشتری از خود نشان میدهد. ما در این مقاله می خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه تحقیقات 20 سال گذشته کاربرد این محصولات را تحت تاثیر قرار داد. پس با آهن مهام همراه باشید.

  با پیشرفت علم شیمی و تنوع آلیاژهای  فولادی در این علم، دانشمندان و محققان توانستند آلیاژهای منحصر به فرد کشف و تهیه کنند. یکی از این آلیاژها، آلیاژ فولاد ضد زنگ یا همان استیل است. محتوای آلیاژ (کروم) در این تولیدات حدود 12 تا 20 درصد است. بجز کروم، این نوع فولاد حاوی مقادیری کربن، سیلیسیوم،  منگنز، نیکل و مولیبدن  نیز می‌باشد. این آلیاژها، باعث میشوند خواص آهن عالی و مقاومت در برابر خوردگی به فولاد اضافه شود.

  بیشتر بخوانید: پرمصرف ترین آلیاژهای استیل در ساخت ورق

  مشخصات فولاد ضد زنگ

  • فولاد ضد زنگ بادوام است.
  • قابلیت بازیافت دارد.
  • از نظر اقتصادی به صرفه است.
  • خطری برای سلامتی انسان ندارد.
  مشخصات فولاد ضد زنگ

  امکانات زیاد از جمله شکل، رنگ و فرم را در عین سختی، کیفیت سطحی، سازگاری با محیط زیست و تجدید پذیری در اختیار معماران قرار می دهد. میزان مصرف فولاد ضد زنگ در طی 20 سال گذشته با نرخ رشد شدید 5 درصد افزایش دارد و از نرخ رشد بقیه مواد اولیه جلوتر است.

  فولاد یک کالای جهانی است و تقاضا برای آن به اندازه کافی وجود دارد. این نمونه نیز همانند اکثر آهن آلات (مانند میلگرد، تیرآهن، ورق های فلزی و…) قابلیت بازیافت را دارا میباشد. بازیافت فلزات میتواند در چرخه اقتصاد هر کشوری به عنوان یک فرصت تجاری بسیار سودآور به حساب بیاید یا بطور کل فلزات با قابلیت بازیافت بدون تغییر در خواص آنها به طور مکرر این قابلیت را دارند.

  فولاد ضد زنگ هم یکی از انواع فلزاتی است که تجزیه نمی شود و کاملا قابل بازیافت است. امروزه تقاضا برای استیل در حال افزایش است و همین ویژگی قابلیت بازیافت باعث می‌شود که این نوع فولاد طرفداران زیادی داشته باشد.

  این نوع فولاد، به دلیل خواص ماندگاری بالا، در بدترین شرایط می‌تواند شکل اصلی خود را حفظ کند.به دلیل دارا بودن سطح صیقلی و صاف فولاد ضد زنگ، به راحتی قابل شستشو است و به سادگی باکتری تولید نمی کند به این دلیل در صنعت مواد غذایی کاربردهای فراوانی دارد.

  همان طور که گفیتم فولاد ضد زنگ، 100 درصد بازیافت می شود  و در واقع می‌توان گفت که دوستدار محیط زیست است. یک واقعیت مهم که باید به آن توجه داشت این است که فولاد ضد زنگ در محیط باقی نمی‌ماند و تجزیه می‌شود؛ بنا بر این می‌توان نتیجه گرفت که هیچ خطری برای انسان و حیوانات ایجاد نخواهد کرد.

  بیشتر بخوانید: ورق های فولادی پرکاربرد در صنعت بسته بندی

  انواع آلیاژ استیل

  فولادهای ضد زنگ آلیاژهای پایه آهن می باشند که حداقل کروم در آنها 10.5 درصد است. مقاومت در برابر خوردگی در این نوع فولاد به دلیل تشکیل لایه اکسید آلیاژ کروم بر سطح آنها است که دارای انواع مختلفی می باشند:

  فولادهای ضد زنگ آستنیتی (سری 200 و 300)آلیاژهای دوبلکس

  فولادهای ضد زنگ Ferritic (سری 400)فولاد ضد زنگ مارتنزیتی (سری 400 و 500)فولاد ضد زنگ رسوب سختی (Precipitation-Hardening or PH).

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پنج × 1 =