اشباع انبار کارخانه ها از شمش فولاد

اشباع انبار کارخانه ها از شمش فولاد

با استناد به گزارش اخیر از خبرگزاری صدا و سیما، آقای سید رضا شهرستانی در زمینه تصمیم آزادسازی خرید فولاد از طریق دارندگان کد بورسی اظهار داشت که اقدامات دولت به منظور ترغیب به تقاضا برای فروش شمش فولادی به دست افراد دارندگان کد بورسی به علت اشباع انبارهای شرکت‌ های فولادی از موجودی شمش فولاد صورت گرفته است. وی همچنین افزود که ذخایر شمش فولادی در انبارهای شرکت‌ های فولادی به حدی افزایش یافته است که توانایی ذخیره آن‌ها به صورت کامل ممکن نمی‌ باشد. این اقدام از جانب دولت در راستای تحقق اهدافی چون ایجاد تحریک در تقاضا و رفع مشکل اشباع انبارها انجام شده است.
وی در بیان عوامل اصلی وضعیت فعلی گفت: مشکلات بازار فولاد ناشی از دو عامل اصلی می باشد. ابتدا کاهش تقاضا و دیگر عدم هماهنگی سیاست‌ های ترویجی بازار در کنار وضع عوارض واردات فولاد از سمت مقاصد صادراتی فولاد ایران، به‌ عنوان دلایلی که وضعیت کنونی صنعت فولاد را تحت تأثیر قرار داده‌اند، معرفی شده است.
با توجه به آمار ارائه شده توسط انجمن جهانی فولاد، مشخص شده است که تولید فولاد در ایران در ماه‌ های خرداد و تیرماه امسال نسبت به سال گذشته، با یک افزایش ۱۷.۴ درصدی روبرو بوده است. در این مقایسه، ایران جایگاه برتری را در میان ۱۰ کشور برتر تولید کننده فولاد به خود اختصاص داده و بیشترین نرخ رشد را از خود نشان داده است.
علاوه بر این، در بازه زمانی از آغاز فصل گرما تا به امروز، تأمین برق برای کارخانه های تولیدی فولاد نسبت به سال گذشته و سال 1400 به ترتیب با افزایش 18 درصدی و 32 درصدی همراه بوده است.
بعضی از تحلیل‌ گران اقتصادی بر این باور هستند که حذف سامانه بهین یاب و تصمیم بورس کالا برای آزاد سازی خرید شمش فولاد به وسیله دارندگان کد بورسی، باعث می شود که قیمت شمش فولادی آهن مهام که به عنوان یک نهاده راهبردی تولید شناخته می شود، افزایش یابد.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + چهار =