آهن مهام » اخبار آهن » افزایش تورم و کاهش تقاضا در بازار آهن
افزایش تورم و کاهش تقاضا در بازار آهن

افزایش تورم و کاهش تقاضا در بازار آهن

فهرست مطالب

  افزایش تورم و کاهش تقاضا ۱۴۰۰/۱۰/۰۱​

  بر اساس گزارشات منتشر شده روز گذشته قیمت آهن به دلیل افزایش نرخ تورم با کاهش تقاضا روبرو شده و بازار آهن آلات روز سردی را پشت سر گذاشت. بازار ارز با افزایش جزئی قیمت دلار مواجه شده و قیمت آهن عمدتا در بیشتر شرکتها ثابت اعلام شده است. در بخش اندکی از بازار قیمت آهن با کاهش قیمت 100 الی 200 تومانی  روبرو شده و به همین دلیل قیمت میلگرد، قیمت پروفیل و قیمت تیرآهن تغییر چندانی نداشته اند

  معمولا با آغاز فصل سرد یا زمستان و به دنبال آن با کاهش ساخت و ساز به مراتب تقاضا نیز بیش از پیش کاهش میابد و بازار آهن وارد رکود عمیقی می شود به همین دلیل اکثر شرکتها قیمت محصولات خود را کاهش میدهند.

  آنچه که این روزها در رسانه ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است مسئله حذف ارز 4200 تومانی و برنامه بودجه  1401 و اخبار ضد و نقیض درباره افزایش قیمت سوخت میباشد. در هر صورت اجرای چنین طرح هایی، بدون شک به افزایش تورم می انجامد به طوری که میتوان گفت حذف ارز ترجیحی و افزایش عامل انرژی هر کدام حدود 2 الی 7 درصد تورم فعلی را افزایش میدهد. در پی این سیاست های غلط روزانه شاهد افزایش شرایط بد اقتصادی و بالا رفتن نمودار خط فقر مردم هستیم.

  ساخت سالانه یک میلیون مسکن ملی  طبق گفته مسئولان به طور کامل اجرا نشده یا کلا عملی نخواهد بود و مطابق با متن بودجه 1401 میزان مالیات دریافتی حدود 62 درصد افزایش یافته است. بودجه 1401 برای پروژه های عمرانی بسیار ناچیز در نظر گرفته شده که بدون شک عواقب آن بر بازار فولاد و آهن آلات به وضوح دیده میشود. در نتیجه اگر تغییری اساسی در اقتصاد و سیاست کشور رخ ندهد افزایش تورم کماکان در همه بازارها ادامه‌دار بوده و به همین میزان تقاضا نیز در همه بازارها کاهش خواهد یافت.

  بهر حال آنچه بدیهی است اگر سیاست های غلط فعلی ادامه یابد، تورم و خط فقر بیش از پیش افزایش میابد و بازار آهن نیز در رکود باقی میماند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بیست + 20 =