آهن مهام » دانشنامه میلگرد » استانداردهای میلگرد
استانداردهای میلگرد

استانداردهای میلگرد

فهرست مطالب

  استانداردهای میلگرد

  میلگرد یکی از مهمترین عنصر در ساخت و ساز ساختمان های بتنی است. میلگرد برای تقویت بتن ها و استقامت بتن در برابر کشیدگی و خمیدگی بسیار موثر است. بتن به تنهایی از قدرت تحمل بالا در برابر فشار را دارا است اما در برابر خم شدگی ضعف هایی دارد که با میلگرد این ضعف به خوبی مقاوم سازی می شود. میلگرد در انواع و اقسام مختلفی در بازار موجود است. میلگرد ساده، میلگرد آجدار، این دو نوع در دو حالت کلاف و شاخه ای در بازار یافت می شوند. استانداردهای میلگرد به ترتیب A1, A2, A3 و A4 می باشند که هر چه عدد بالاتر باشد قطر و قدرت آن نیز بیشتر می شود. دقت داشته باشید که استاندارد در برخی مواقع به آن آنالیز و یا گرید هم گفته می شود. در ادامه با استانداردهای میلگرد آشنا خواهید شد.

  میلگرد A1:

  میلگرد ساده یا بدون آج A1، اولین نوع استاندارد میلگرد می باشد. در ایران نام آئین نامه آن F240 (رده مقاومتی 240( می باشد. این نوه میلگردها کاملا ساده و بدون آج (شکل آج دار) می باشد. تنش جاری A1 2300 کیلو بر سانتی متر مربع است تنش گسیختگی آن نیز 3800 کیلو گرم بر سانتی متر مربع است. میلگرد A1 بیشتر برای کلاف و زیرساخت ها استفاده می شود.

  میلگرد A2:

  رده بندی بعدی استانداردها، طبقه A2 می باشد. نام آئین نامه آن نیز S340 می باشد. از نظر مقاومتی نسبت به A1 مقاوم تر بوده و در دو نوع آجدار و ساده تولید می شود. تنش جاری 3000 کیلو بر سانتی مربع و تنش گسیختگی 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد.

  میلگرد A3:

  استاندارد بعدی A3 می باشد این نوع به صورت آجدار شاخه ای در بازار موجود می باشد. و از نظر سختی و دوام از A1 و A2 قویتر است. تنش جاری 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. تنش گسیختگی این نوع 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. این نوع به عنوان میلگرد خشک (14 درصد تنش نسبی پلاستیکی) شناخته می شود. بیشترین استفاده از میلگردهای A3 در ساختمان های برای مقاوم سازی بتن ها می باشد. اکثر نیز در خیابان ها و مناطق مسکونی شاهد این نوع میلگردها در ساختمان های در حال ساخت هستیم.

  میلگرد A4

  این میلگرد به دلیل مقاومت بسیار بالا و ظاهر آن با نام میلگرد مرکب نیز شناخته می شود. میلگرد A4 دارای مقاومت بسیار بالایی نسبت به سایر استانداردها می باشد. آج طولی در دو طرف میلگرد A4 باعث شده تا عدم استفاده کربن را به بهترین شکل اجرا کند. کربن بالا در نورد میلگرد باعث شکستگی میلگرد خواهد شد. استاندارد ملی این میلگرد در دو نوع آجدار 250 و 500 می باشد.

  قیمت میلگرد و جمع بندی

  قیمت میلگرد و هزینه تمامش شده میلگردها برای مشتری بسته به استاندارد، سایز و قطر میلگرد آنها می باشد. همچنین قیمت به عنوان مثال قیمت میلگرد آجدار نسبت به قیمت میلگرد ساده تفاوت دارد و عموما کفه ترازو قیمت روز میلگرد بیشتر به سمت آجدار سنگینی میکند. در مجموع باید گفت که میلگرد یکی از حیاتی ترین اقلام فولادی در صنعت ساختمان است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  چهار × دو =