آهن مهام » مطالب آموزشی » معرفی لوله گوشتدار و بررسی کاربردهای آن
روش‌های مؤثر و کارآمد برای محافظت از لوله‌های فولادی

معرفی لوله گوشتدار و بررسی کاربردهای آن

فهرست مطالب

  در بازار محصولات فولادی، مجموعه‌ ای از لوله‌ های گوناگون وجود دارد که به دلیل خصوصیات منحصر به فرد خود، توجه صنایع مختلف را به خود جلب کرده‌اند. یکی از نمونه های ویژه و برجسته این دسته از مقاطع فولادی، لوله‌ های گوشتدار هستند که ویژگی بی نظیر ضخامت دیواره‌ های این لوله‌ ها باعث می‌ شود که آن ها را نسبت به سایر لوله‌ ها متمایز کند. در این مقاله، به معرفی این محصول و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

  لوله گوشتدارچه نوع محصولی است؟

  لوله گوشتدار چه نوع محصولی است؟

  یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌ هایی که لوله‌ های فولادی را از یکدیگر متمایز می‌ کند، وجود درز یا عدم درز در ساختار آن‌هاست. لوله‌ های گوشتدار؛ از آن جهت که فاقد هر گونه نقطه جوش و یا درزی در ساختار خود هستند، از این رو در گروه لوله‌ های بدون درز یا به عبارت دیگر لوله‌ های مانیسمان جای می‌ گیرند. ضمناً، ضخامت بسیار بالای دیواره‌ های این نوع لوله ها، باعث معرفی آن‌ها به عنوان لوله گوشتدار شده است. در اینجا لازم است گفته شود که قیمت لوله مانیسمان ممکن است تأثیر بسیار زیادی بر قیمت لوله های گوشتدار داشته باشد.

  مشخصات اصلی این محصول

  یکی از نام‌ های دیگری که برای این نوع لوله‌ ها در نظر گرفته شده است، لوله ماهیچه‌ ای می‌ باشد که برخی افراد، این نوع لوله را با این نام شناخته و تشخیص می‌ دهند. مشخصات مهمی که برای این نوع مقاطع می‌ توان بیان کرد، شامل موارد زیر می‌ شود:

  • ضخامت بالا
  • استحکام زیاد و مقاوم بودن در برابر فشار
  • دارای وزن زیاد
  • عدم جوش پذیری
  "</p

  چگونه این لوله فولادی ضخیم تولید می‌شود؟

  لوله‌ های ماهیچه ای معمولاً از جنس فولادی تهیه می‌ شوند و به دلیل کاربردهای حساسی که دارند، باید دارای مقاومت بسیار زیادی در برابر رطوبت و خوردگی باشند. به همین دلیل، در تولید این لوله‌ ها از فولاد ضد زنگ استفاده می‌ شود. یک نکته مهم در ساخت این محصولات این است که در فرآیند تولید، از نورد گرم به همراه ماده اولیه شمش فولادی استفاده می‌ شود که قیمت شمش فولادی در قیمت نهایی این لوله ها بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

  استاندار تولید لوله گوشتدار

  اگر همه ی استانداردهای مورد نیاز در ساخت یک لوله فولادی رعایت شود، می‌ توان از کیفیت بالای آن لوله اطمینان کامل داشت که آیا این لوله دارای کیفیت مطلوب و مناسبی است یا خیر. در این میان، لوله گوشتدار، از آنجا که یک نوع لوله بدون درز محسوب می شود، استانداردی که در تولید آن به کار می‌ رود، با استانداردهای تمامی لوله‌ های بدون درز مشترک است. به عنوان مثال، استاندارد ASTM که یک استاندارد جهانی مشترک بین تمامی لوله‌ های بدون درز است، در تولید لوله فولادی ضخیم نیز به کار می‌ رود.

  در کجاها از این نوع لوله‌ استفاده می‌شود؟

  در صنایع بزرگ و همچنین پروژه‌ های عظیم، لوله‌ های ماهیچه ای به عنوان یک جزء بسیار مهم و حیاتی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این صنایع می توان، موارد زیر را نام برد:

  • صنعت پتروشیمی
  • آبرسانی با استفاده از آن ها در مسافت های زیاد و طولانی
  • قابل استفاده در سیستم هیدرولیک
  • استفاده گسترده در ساخت و سازهای شهری مانند پل ها، جاده ها و غیره
  • انتقال سیالات حساس
  • ماشین سازی
  کارخانه های تولید کننده لوله گوشتدار

  لوله ماهیچه ای در کدام یک از کارخانه های معتبر کشور تولید می شوند؟

  میان لوله‌ های ضخیم و نازک تفاوت‌ های اساسی وجود دارد که به جداره آن ها، فناوری تولید و کاربردهای هر کدام ارتباط دارد. لوله‌ های گوشتدار، که از طریق عملیات نورد گرم ساخته می‌ شوند، دارای جداره‌ ضخیم‌ تری هستند. از سویی دیگر، محصولات نازک‌ تر از روش نورد سرد تولید و سایزبندی می‌ شوند. این تفاوت در تکنولوژی تولید موجب می‌ شود که خواص مکانیکی لوله‌ های ضخیم و نازک با یکدیگر مغایرت داشته باشند. به عبارت دیگر، لوله‌ های گوشتدار به دلیل ضخامت بالا و شیوه تولید خاص خود، خواص مکانیکی منحصر به فردی دارند. با توجه به اهمیت استفاده از این محصول صنعتی، در ادامه به معرفی تولید کنندگان برتر این مقطع فولادی می پردازیم:

  • فولادسازی اهواز
  • شرکت پروفیل سپنتا
  • کارخانه فولاد سمنان
  قیمت آهن آلات

  جمع بندی

  مشابه دیگر محصولات فولادی، قیمت این لوله‌ های ضخیم نیز به عواملی از جمله جنس مواد اولیه، کیفیت تولید، نوسانات بازار و غیره بستگی دارد و متغیر است. به همین دلیل، توصیه می‌ شود که برای خرید و دریافت اطلاعات در مورد قیمت‌ آهن‌ آلات، به وب‌ سایت آهن مهام مراجعه نمایید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  13 + هجده =