تفاوت بین بیلت و شمش و بلوم و اسلب

چه تفاوت‌هایی بین بیلت با شمش، اسلب و بلوم وجود دارد؟

در این مطلب از آهن مهام، قصد داریم که در ابتدا به مفهوم بیلت و تفاوت‌ آن با شمش بپردازیم و سپس تفاوت‌های آن با بلوم و اسلب را مورد بررسی قرار دهیم. بررسی این تفاوت‌ها در صنعت فولاد بسیار اهمیت دارند و اطلاعات کامل در مورد آنها برای تولید، قیمت میلگرد و همچنین قیمت‌گذاری دیگر محصولات فولادی ضروری است. پیشنهاد می‌کنم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

شناخت بیشتر بیلت

شناخت بیشتر بیلت

بیلت، یک ماده حیاتی در صنعت فولاد و آهن است که با اسم شمشال نیز مشهور می‌باشد. در حالی این ماده به وجود می‌آید که به صورت مستقیم و یا سرراست، قطعه پرکاربرد شمش از تولید CCM به استعمال و یا مصرف نورد برود. ویژگی مهم این ماده این است که طول آن در مقایسه با شمش بیشتر است و سطح آن به شکل دایره‌ای و یا مربعی است، به این نحو که عرض آن، دارای مقداری کمتر از ۱۵ سانتی‌متر است. یا اینکه می توان گفت که، سطح مقطع آن از مقدار ۲۳۰ سانتی‌متر مربع کمتر است و بیشتر به منظور استفاده در فرآیند ساخت میلگرد به کار می‌رود.

تفاوت موجود بین شمش و بیلت

همانطور که در بالا اشاره شد، بیلت‌ نسبت به شمش‌ها دارای طول بزرگتری هستند و سطح آن‌ها به صورت دایره‌ای یا مربعی ولی ازعرض کمتر از ۱۵ سانتی‌متر برخوردار می‌باشند. شمش‌ها با ابعاد مختلفی وجود دارند، که اگر با ابعاد ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۲۵، ۱۳۰، ۱۵۰ و ۱۶۰ نمایان شوند، به آن‌ها بیلت گفته می شود.
یکی از نکات بسیار اساسی در مورد شمش‌ها، میزان کربن موجود در آن‌ها است که برای ساخت میلگردها بسیار اهمیت دارد. در روند ساخت میلگردهای 14 تا 40، باید شمش‌هایی را مورد بهره برداری قرار داد که مقدار درصد کربن آن‌ها 30 الی 35 باشد. اما برای سایزهای کوچک‌تر، نیاز به کمترین مقدار کربن می‌باشد چرا که در این سایزها، کشش و نرمی اولویت بیشتری دارد. یکی دیگر از تفاوت‌های مهم میان این دو محصول این است که شمش‌ها با وجود ابعادی که دارند، در مقایسه با بیلت، حمل آسان تری دارند. با توجه به این ویژگی‌هایی که در مورد شمش‌ها گفته شد، قیمت شمش فولادی می تواند برای افراد فعال در حوزه فولاد بسیار مهم باشد.

بلوم و فرق آن با بیلت

بلوم و فرق آن با بیلت

یکی دیگر از محصولات نیمه‌ساخته فولادی، بلوم‌ها هستند. برای ایجاد بلوم، ابعاد شمش در عملیات نوردکاری و ریخته‌گری به ابعاد ۱۸۰*۱۸۰، ۲۰۰*۲۰۰ و ۲۵۰*۲۵۰ تبدیل می‌شوند و در نتیجه این تبدیلات به وجود می‌آیند. این محصول در حقیقت بیلت است، اما تفاوت اصلی که در بین آن‌ها وجود دارد، مربوط به این است که عرض آن‌ها از ۱۵ سانتی‌مترزیادتر است و همچنین سطح مقطعی بیشتر از ۲۳۰ سانتی‌متر مربع دارند. بیشترین کاربرد بلوم‌ها در تولید محصولاتی مانند ریل، سپری، ناودانی و قوطی است.

تفاوت اصلی بین اسلب با بیلت و بلوم

اسلب نیز مانند دو محصول ذکر شده در بالا، با اهمیت و دارای کاربرد گسترده ای است. این محصول با وجود مقطع مستطیلی خود، با بیلت، بلوم و حتی شمش تفاوت‌ قابل توجهی دارد که این تفاوت‌ها در ضخامت، عرض و طول آن آشکار است که به ترتیب به 230 میلی‌متر، 1.25 متر و 12 متر می‌رسند. این ابعاد، آن را به یک محصول منحصر به فرد تبدیل کرده و کاربردهای آن به تولید ورق‌های فولادی متمایز می‌شود.

قیمت آهن آلات

جمع‌بندی

در این متن، تلاش نموده‌ایم تا تفاوت‌های بین این فرآورده‌های میانی فولاد را به شما توضیح دهیم. این تفاوت‌ها اصولاً به ابعاد و سطح مقطع آن‌ها برمی‌گردد و تأثیر زیادی بر کاربردهای آن‌ها دارد. در نهایت، توصیه می‌شود برای اطلاعات دقیق‌تر از قیمت‌ آهن آلات به وب‌سایت آهن مهام مراجعه نمایید.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =