کاربردهای تیرآهن 14 سبک و سنگین

کاربردهای تیرآهن 14 سبک و سنگین

تیرآهن 14، از اصلی ترین سایزها در انواع تیرآهن است که در صنعت و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه تولید و آلیاژهای بکارگیری شده در ساخت این تیرآهن به گونه ای است که مقاومت بالایی را دارا بوده و به دلیل حجم و اندازه کمتری که نسبت به سایزهای بزرگتر دارد، در مقاطع حساس تری از سازه و اسکلت های فولادی مورد استفاده قرار می گیرد. خرپاها شبکه هایی هستند که رعایت تناسبات وزنی در ساخت آنها، به نسبت دیگر مقاطع سازه، اهمیت بسیار بالایی دارد. تیرآهن 14 به دلیل طبقه بندی های مختلفی که از نظر شاخص های وزنی دارد، یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده در ساخت این شبکه ها هستند.

قیمت تیرآهن، به صورت عمومی وابسته به میزان وزن این مقاطع می باشد. البته علاوه بر وزن، دقت به نکاتی مانند تولید داخل و یا خارجی بودن، نشان تجاری تولید کننده و استانداردهای رعایت شده در طی فرایند تولید، در خرید تیرآهن با انواع گوناگون لازم و ضروری می باشد. توجه داشته باشید که قیمت تیرآهن 14 در انواع وارداتی تاثیر بیشتری از نرخ ارز می پذیرد. توجه به این نکات به شما کمک می کند تا بتوانید محصول مورد نظر خود را با بهترین قیمت و کیفیت انتخاب و خرید کنید. در ادامه این مطلب به بیان برخی از نکات در رابطه با کاربردها و ویژگی های تیرآهن 14 خواهیم پرداخت. شما می توانید به صفحه قیمت تیرآهن 16 نیز مراجعه نمایید.

ویژگی های تیرآهن 14

میزان ارتفاع و یا همان اندازه عرض جان، که به عنوان سایز تیرآهن در نظر گرفته می شود، در این محصول 14 سانتیمتر می باشد. منظور ما از ارتفاع تیرآهن و اصطلاح جان، مقدار فاصله موجود در بین دو لبه آن است. تیرآهن 14 در کارخانجات صنایع فولاد، با استانداردهای گوناگونی تولید می شود. طبقه بندی این محصولات در استانداردهای گوناگون را بر تقسیماتی که بر اساس وزن و میزان ضخامت تیغه ها وجود دارد اضافه کنید، تا بتوانید به میزان تنوع موجود در این سایز از تیرآهن پی ببرید. این محصول در سه وزن سبک، متوسط و سنگین تولید می شود. کارخانه ذوب آهن اصفهان و ظفر بناب، را میتوان به عنوان بهترین تولید کنندگان تیرآهن 14 در انواع گوناگون برشمرد. میزان وزن این مقاطع در شاخه های 12 متری آنها و در سه رده وزنی سبک، متوسط و سنگین به ترتیب 120، 130 و 140 کیلوگرم می باشد. لازم به ذکر است که اعداد بیان شده تنها به این سایز در استاندارد IPE مربوط می باشد. ST52، ST37 و ST44 را میتوان به عنوان اصلی ترین استانداردهای آلیاژی مورد استفاده در ساخت این محصولات دانست.

کاربردهای تیرآهن 14

تیرآهن 14، با توجه به این که در کدامیک از استانداردهای تیرآهن تولید شود، دارای محدوده وزنی بین 10 تا 33.7 کیلوگرم در هر متر طولی می باشد. وزن هر تیرآهن مشخص کننده نوع نقش هایی است که می تواند در سازه ایفا کند. البته باید توجه داشت که در تعیین این نقش، میانگین وزن نهایی سازه نیز تاثیرگذار است. به عبارت دیگر رعایت تناسبات وزنی در بین مقاطع مورد استفاده و اندازه و ابعاد سازه یکی از ضروریاتی که در طراحی و اجرای اسکلت های فولادی مورد توجه قرار می گیرد. اما به طور کلی تیرآهن 14 به عنوان شاخه های مورد استفاده در تولید پوشش های سقفی، سازه هایی مانند خرپا و نعل درگاه و همچنین ستون های کناری و کنج کاربرد دارند. صفحات فولادی که با میزان ضخامت های متفاوت در ساختمان تعبیه شده، با نام صفحه کفی ستون شناخته می شوند. یکی دیگر از کاربردهای تیرآهن 14 در وزن های متوسط و سبک استفاده از آنها برای ساخت این صفحات می باشد.

خرید تیرآهن 14

همانطوری که بیان شد، تیرآهن 14 یکی از رایج ترین سایزهای این مقاطع در مصارف ساختمان سازی و صنعت می باشند. استاندارد تعریف شده برای اندازه طول هر شاخه از این محصول 6 و 12 متری است. پتروشیمی، نفت، گاز و اسکله و کشتی سازی، صنایع مختلفی هستند که در برخی از پروژه های خود از تیرآهن 14 استفاده می کنند. شرکت های مختلفی در ایران وجود دارند که برای تامین نیازهای داخلی و صادرات این محصول به خارج از کشور در دهه های گذشته فعالیت داشته اند. شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، قیمت تیرآهن ظفر بناب، فایکو، مجتمع فولاد خراسان رضوی و احرامیان یزد را میتوان به عنوان برترین مجموعه های فعال در این زمینه برشمرد. هموطنان عزیز به منظور کسب مشورت در زمینه نحوه سفارش قیمت تیرآهن 14 سبک و محصولات دیگر و همینطور دریافت قیمت روز تیرآهن و محصولات دیگر صنایع فولاد با متخصصین ما در وب سایت آهن مهام تماس حاصل نمایند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =