پرکاربردترین تیرآهن ها در پل سازی

پرکاربردترین تیرآهن ها در پل سازی

تیرآهن ها از مقاوم ترین و اساسی ترین مقاطع فولادی به شمار می روند که علاوه بر ساختمان سازی، در پل سازی هم بسیار کاربرد دارند. معمولاً تیرآهن هایی که برای ساخت پل استفاده می شوند از جنس بتن تقویت شده هستند و دوام و استحکام بالایی دارند و برای پل های مستطیل شکل با طول 10 تا 200 متر استفاده می شوند. در این مقاله می خواهیم به بررسی پرکاربردترین تیرآهن ها در ساخت پل بپردازیم. پس با ما در دانشنامه آهن مهام همراه باشید.

پارامترهای مهم برای ساخت پل از تیرآهن

برای ساخت پل از تیرآهن باید به پارامترهایی مانند طول پل، شرایط محیطی، الگوهای ترافیکی و … توجه کرد. تیرآهن فولادی برای ساخت پل بسیار مناسب است؛ به دلیل این که، دوام و استحکام بالایی دارد. به طور کلی، از تیرآهن های بتنی برای تیرآهن های کوچک تر استفاده می شود. بررسی محاسبات و طراحی های مهندسی در ساخت پل و تیرآهن بسیار مهم است و مهندس ناظر باید به تمامی ابعاد کار در زمان ساخت پل توجه نماید. پل هایی که از تیرآهن بتنی یا فولادی ساخته می شوند، بهترین شکل ظاهری را دارند و از استحکام بالایی برخوردار هستند. نکته ی دیگر این که، برای استفاده از تیرآهن در ساخت پل باید پارامترهایی از جمله حمل و نقل را هم در نظر گرفت.

پرکاربردترین انواع تیرآهن در ساخت پل

تیرآهن هاش و تیرآهن لانه زنبوری در پل سازی کاربرد گسترده ای دارند. در ادامه، به توضیح مختصری در مورد این دو نوع تیرآهن می پردازیم.
قیمت تیرآهن هاش
به طور کلی، تیرآهن هاش به عنوان اسکلت اصلی ساختمان محسوب می شود. این مقطع فلزی از دو بال پهن و یک جان تشکیل شده است. جان تیرآهن به این دلیل طراحی شده است که محصول مورد نظر در برابر نیروهای برشی مقاوم باشد و همچنین بال تیرآهن نقش بسزایی در استقامت محصول دارد. هنگامی که جان تیرآهن به صورت افقی باشد، در این صورت شکل ظاهری آن شبیه به حرف انگلیسی H دیده می شود و به همین دلیل به آن تیرآهن هاش گفته می شود.
قیمت تیرآهن لانه زنبوری
تیرآهن لانه زنبوری به این دلیل نام گذاری شده است؛ زیرا دارای حفره های توخالی و شبیه به لانه زنبور است. از طرفی، این مقطع به عنوان تیرآهن شبکه شناخته می شود. تیرآهن لانه زنبوری به این دلیل ساخته می شود که بتواند کمان خمشی بیشتری را با کمترین تغییر شکل، تحمل کند. هنگامی که بر روی تیرآهن، عمل بریدن و جوش دادن انجام شود سبب افزایش ارتفاع تیر از 18 سانتی متر به 27 سانتی متر می شود و در آخر این که، ممان اینرسی مقطع افزایش پیدا می کند.

انواع تیرآهن در ساخت پل

زمانی که برای ساخت پل از تیرآهن استفاده می شود، بعد از خاکبرداری باید زمین را برای بتن ریزی آماده کرد و همچنین از جرثقیل برای جایگذاری تیرآهن ها در پل استفاده می شود. از تیرآهن برای ساخت پل های راه آهن، پل های بزرگراه و پیاده روها استفاده می شود. از تیرآهن های بتنی یا فولادی به جهت تحمل وزن پل در ساخت پل های بزرگراه استفاده می شود و همچنین تیرآهن هایی با ابعاد 45 تا 100 متر برای عرض دهانه چنین پل هایی مناسب است. تیرآهن هایی با سطح مقطع مستطیل شکل برای ساخت پل های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد و پهنای پل را می توان به جهت حمایت از عرشه پل، عریض تر ساخت.
تیرآهن هایی که در پل سازی استفاده می شوند باید تحمل بارهایی که روی آن قرار می گیرد را داشته باشد. با افزایش ضخامت پل، به تبع آن ظرفیت بارگیری و همچنین طول پل نیز افزایش پیدا می کند. هر نوع تیرآهنی که در ساخت پل مورد استفاده قرار می گیرد، به وسیله ی خرپا قابل پشتیبانی است.
تیرآهن دارای سایزها و اندازه های متعددی است و به هر میزان که وزن تیرآهن بیشتر باشد، استحکام بیشتری نیز دارد. به عنوان مثال، تیرآهن سایز 20 در ساخت پل بسیار کاربرد دارد؛ زیرا وزن بالایی دارد و به تبع آن از دوام بالایی نیز برخوردار است.
عوامل گوناگونی در انتخاب نوع تیرآهن برای پل سازی وجود دارد و از جمله ی این عوامل می توان به مقاومت کم ستون های پل برای تحمل بار، طولانی بودن پل ها و همچنین فواصل موجود در پل ها به شکل منحنی اشاره کرد. یکی از معایب استفاده از تیرآهن در پل سازی، زنگ زدن تیرآهن در شرایط آب و هوایی مختلف است. اغلب پل های مستحکم و بادوامی که در دنیا ساخته می شود از 4 و یا تعداد بیشتری از تیرآهن های فولادی استفاده می کنند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =