مهمترین نکات در انتخاب تیرآهن

مهمترین نکات در انتخاب تیرآهن

با انجام یک مقایسه در بین مصالح مورد استفاده در ساختمان سازی و همچنین مواد مصرفی در ساخت پروژه های عمرانی و شهری، متوجه خواهیم شد که قیمت تیرآهن و میزان تاثیر آنها در کیفیت نهایی بنا، موجب شده تا پیمانکاران و مهندسان ساختمان و سازه، دقت بیشتری در زمان خرید تیرآهن در مقایسه با دیگر مصالح مصرفی ساختمان داشته باشند. استفاده از تیرآهن های بی کیفیت در تولید اسکلت های فولادی می توانند خسارات متعددی را برای آنها در پی داشته باشد، که متاسفانه برخی از این خسارات، بسیار سنگین و جبران ناپذیر هستند.

تیرآهن ها به عنوان بخشی از محصولات عرضه شده در بازار آهن آلات، در استانداردها و سایزهای گوناگونی تولید و روانه بازار می شوند. این مقاطع در صورت برخورداری از کیفیت بالا تضمین کننده دوام و استحکام سازه در برابر عوامل محیطی و طبیعی می باشند. سایز، وزن و ترکیبات آلیاژی از جمله نکات عمومی و قابل توجه در هنگام خرید تیرآهن هستند. نشان تجاری تولید کننده تیرآهن نیز یکی از مسائلی است که در این زمان مورد توجه قرار می گیرد. به دلیل تاثیر بیشتری که نرخ دلار و ارز بر روی محصولات وارداتی دارند، در قیمت تیرآهن زنبوری و قیمت تیرآهن بال پهن که میزان واردات آنها از دیگر استانداردهای موجود در بازار تیرآهن بیشتر است، نوسانات بیشتری مشاهده می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم به بیان نکاتی بپردازیم که توجه به آنها در انتخاب این مقاطع لازم و ضروری می باشد.

شاخص های فنی در تیرآهن

انتخاب تیرآهن، با توجه به ابعاد سازه و وزن نهایی آن باید انجام گیرد. مهندسان ساختمانی برای به دست آوردن این فاکتورها با توجه به استانداردهایی که در تولید انواع تیرآهن رعایت می شوند، از جدول وزن تیرآهن استفاده می کنند. بررسی این موارد به آنها کمک می کند تا این مصالح را به صورت صحیح و بهینه انتخاب و استفاده نمایند. پس از گذراندن مراحل طراحی و تعیین نوع و وزن تیرآهن های مورد نیاز در سازه، بررسی چند نکته در رابطه با محصولی که قصد خرید آن را دارید لازم می باشد. جدول اشتال یکی از مجموعه های مدون در رابطه با استانداردهای مورد نیاز در تولید انواع تیرآهن و دیگر محصولات فولادی می باشد.

مطابقت اندازه های طول، عرض جان و بال و میزان ضخامت این تیغه ها، با استانداردهای تعریف شده در جدول اشتال، یکی از موضوعاتی است که باید در انتخاب تیرآهن مورد بررسی قرار گیرد. مطالعه و بررسی شناسنامه های کنترل کیفیت کالا، این امکان را به شما می دهد، که با نام، مشخصات و استانداردهای رعایت شده در ساخت محصولات آشنا شوید. علاوه بر این موارد، مشخصات فیزیکی و مکانیکی تیرآهن، مانند میزان مقاومت کششی، نقطه تسلیم و دیگر پارامترهایی که پس از تولید، مورد تست و بررسی قرار می گیرند، از جمله موضوعاتی هستند که در گواهینامه های کنترل کیفی درج خواهند شد. برند تولید کننده تیرآهن، یکی دیگر از موارد قابل توجه در انتخاب آنها است. در صورتی که سابقه خرید تیرآهن را داشته باشید، حتما می دانید، که در بین محصولات داخلی قیمت تیرآهن اصفهان، نسبت به میزان کیفیت بالایی که در مقایسه با دیگر نمونه ها دارد، مناسب می باشد.

مشخصات ظاهری و نحوه حمل تیرآهن

پس از بررسی وزن و شاخص های فنی در محصول، نوبت به مواردی مانند رنگ، کیفیت سطحی و در نهایت، بررسی نحوه حمل و نقل در آن می رسد. در شرایط عادی رنگ تیرآهن می بایست طوسی تیره و یا مشکی باشد. توجه داشته باشید، مقاطعی که برای مدتی طولانی در معرض رطوبت و شرایط نامساعد آب و هوایی قرار داشته اند، تغییر رنگ داده و یا از کیفیت سطحی مناسبی برخوردار نیستند.

البته خوردگی و اکسیداسیون در آهن آلات امری طبیعی است، ولی سرعت و شدت آن به صورت مستقیم با شرایط نگهداری از این محصولات ارتباط دارد. تیرهایی که دچار اکسیداسیون شدید می شوند، پس از انجام پرداخت های سطحی بر روی آنها، در مقاطع کم اهمیت تر مورد استفاده قرار خواهند گرفت. توجه به روش های مورد استفاده در حمل و نقل و ارسال این محصولات نکته قابل توجه دیگری در هنگام خرید آنها می باشد. یکی از موضوعات تاثیرگذار بر قیمت، در خرید تیرآهن، هزینه های ارسال آن می باشد. حتما در هنگام معامله در رابطه با نحوه ارسال کالا و تخلیه آن سوال نموده و در این باره نیز با فروشنده به توافق برسید.

خرید تیرآهن

همانطور که بیان شد، تیرآهن یکی از اساسی ترین مصالح ساختمانی است و خرید آن مستلزم بررسی نکات مختلف و کسب اطلاعات گوناگون به وسیله مشورت با متخصصان در این زمینه می باشد. شناخت موارد متعدد از جمله استانداردها و دسته بندی هایی که در بین انواع این محصول وجود دارد، بسیار حائز اهمیت می باشد. گفتنی است، شرکت های ذوب آهن اصفهان، فولاد البرز ایرانیان، واقع در استان مازندران، مجتمع فولاد بناب در آذربایجان شرقی، قیمت تیرآهن فایکو و مجتمع فولاد خراسان رضوی، از بهترین تولید کنندگان نمونه های داخلی انواع تیرآهن هستند.

همکاران ما در وب سایت آهن مهام، با برخورداری از دانش و تخصص لازم در زمینه مقایسه میزان کیفیت محصولات عرضه شده داخلی و خارجی در بازار ایران، قیمت روز تیرآهن در انواع گوناگون، سفارش و خرید این مقاطع، آماده خدمت رسانی به همه هموطنان عزیز در سراسر کشور می باشند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =