دسته بندی های وزنی در تیرآهن هاش

دسته بندی های وزنی در تیرآهن هاش

تیرآهن بال پهن یکی از انواع شاخه های فولادی مورد استفاده در ساخت اسکلت های فلزی ساختمان و سازه های مختلف است. این محصولات با نام تیرهای هاش و تیرآهن بلژیکی نیز شناخته می شود. استانداردی که در تولید این نوع تیرآهن مورد استفاده قرار می گیرد، IPB نام داشته و دارای دسته بندی های مختلفی می باشد. در خرید تیرآهن هاش، توجه به این دسته بندی ها از نظر وزن، ترکیبات آلیاژی و سایز بسیار حائز اهمیت است. البته باید دانست که در تعیین قیمت تیرآهن، مشخصات وزنی حرف اول را می زنند. در ادامه این مطلب به بیان برخی از دسته بندی هایی که در انواع تیرآهن بال پهن از نظر وزن، تعریف شده اشاره خواهیم داشت.

انواع تیرآهن هاش

همانطور که بیان شد این تولیدات، بر اساس شاخص های وزنی در سه دسته تیرآهن هاش سبک (HEA)، تیرآهن هاش سنگین (HEB) و تیرآهن هاش فوق سنگین (HEM) قرار می گیرند. واضح است که علاوه بر سایز بندی، میزان ضخامت بال و جان نیز در بخش های مختلف از این تقسیم بندی متفاوت می باشد. تیرآهن هاش سبک (HEA)، ارتفاع و یا میزان عرض جان کمتری نسبت به عرض بال ها دارد و محصولات تولید شده در این رده از ضخامت کمتری در بال و جان خود، نسبت به دیگر انواع برخوردار هستند. 5 تا 16.5 میلیمتر، محدوده میزان ضخامت جان در این محصول می باشد و ضخامت بال های آنها با سایزهای مختلف در بازه 8 تا 31 میلیمتری تعریف شده است. اندازه عرض بال و جان در قیمت تیرآهن هاش سنگین (HEM)، برابر می باشد. ضخامت بال این دسته از انواع تیرآهن بال پهن به نسبت نمونه های سبک تر، بیشتر می باشد. جان تیرآهن هاش سنگین، در سایزهای متفاوت، ضخامتی بین 6 تا 19 میلیمتر داشته و ضخامت بال ها در این محصولات بین 10 تا 36 میلیمتر اندازه گیری شده است. اما تیرآهن های بال پهن در انواع فوق سنگین (HEM)، دارای ارتفاعی بیشتر از میزان اندازه بال هایشان هستند.

ضخامت جان در تیرآهن های بال پهن فوق سنگین، در بازه 20 تا 40 میلیمتری تعریف شده است و اندازه ضخامت بال ها در این محصولات بین 12 تا 21 میلیمتر، در سایزهای مختلف، متغیر می باشد. تیرآهن بال پهن در همه انواع خود دارای سایزبندی هایی بین 10 تا 100 سانتیمتر است. این محصولات در کشور ما، اغلب مطابق با استانداردهای اروپایی تولید می شود. 6 و 12 متر، اندازه تعریف شده در طول شاخه های این محصول هستند، که به صورت استاندارد در کارخانجات تولید کننده رعایت می شود.

خرید تیرآهن بال پهن

استانداردهای IPB و CPE، نمونه هایی از انواع تیرآهن در بازارهای ایران هستند که به میزان بسیار زیادی در نوع وارداتی از کشور های دیگر به فروش می رسند. به همین جهت در تعیین قیمت تیرآهن زنبوری و بال پهن، قیمت دلار به میزان بیشتری نسبت به دیگر انواع تیرآهن در قیمت محصولات تولید شده با این استانداردها تاثیرگذار است. محصولات تولید شده در کارخانجات صنایع فولاد کشورهای کره، اسپانیا، اوکراین، روسیه و چین انواع وارداتی از این محصولات هستند که در بازارهای ایران یافت می شوند. از مهمترین شرکت های تولید کننده تیرآهن بال پهن در کشورمان می توان به نام های ذوب آهن اصفهان، کارخانه فولاد البرز ایرانیان، فولاد غرب آسیا، جهان فولاد غرب و شاهین بناب اشاره نمود. مجموعه آهن مهام با سابقه ای طولانی در عرضه انواع مختلف تیرآهن و دیگر تولیدات صنعت فولاد، یکی از مراکز معتبر برای دریافت خدمات مشاوره ای و خرید این مقاطع می باشد. هموطنان عزیز می توانند به منظور اطلاع از قیمت روز تیرآهن در استانداردهای گوناگون، نحوه سفارش و اطلاع از قیمت تیرآهن بال پهن با همکاران کارشناس ما در وب سایت آهن مهام تماس برقرار نمایند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 18 =