تفاوت های تیرآهن بال پهن در انواع سبک و سنگین

تفاوت های تیرآهن بال پهن در انواع سبک و سنگین

تیرآهن ها یکی از پرکاربردترین نوع از شاخه های فولادی هستند که در صنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. افزایش استحکام سازه ها و جلوگیری از فروپاشی بخش های مختلف ساختمان از اصلی ترین وظایف تیرآهن در ساختمان سازی هستند. تیرهای آهنی در همه استانداردها متشکل از دو بال و یک جان هستند. دسته بندی این مقاطع به حسب شکل ظاهری در شناخت و طبقه بندی آنها برای خرید تیرآهن در انواع گوناگون، بسیار کمک کننده است.

تیرآهن I شکل و H شکل، دو دسته بسیار کلی از انواع تیرآهن هستند. در ساخت تیرهای I شکل استانداردهای گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد، اما تیرآهن های H شکل تنها با توجه به استاندارد IPB تولید می گردند. تیرآهن بال پهن و یا تیرهای هاش نام دیگر این محصولات هستند. قیمت تیرآهن و بسیاری از محصولات دیگری که توسط صنایع فولاد عرضه می شوند، با توجه به شاخص های وزنی در آنها تعیین می گردد. لازم به ذکر است به دلیل وجود بسیاری از نمونه های وارداتی در بازار برخی از انواع تیرآهن، قیمت تیرآهن بال پهن، تاثیر بیشتری از نوسانات نرخ ارز دریافت می کنند. سایزهای مختلف از تیرآهن بال پهن در سه دسته سبک، سنگین و فوق سنگین تقسیم بندی می شوند که این گروه ها، تفاوت هایی در سایز بندی، میزان ضخامت و نوع کاربری با یکدیگر دارند. در ادامه این مطلب به بررسی برخی تفاوت ها در بین انواع تیرآهن بال پهن در دسته بندی عنوان شده خواهیم پرداخت.

تفاوت تیرهای هاش سبک و سنگین

وزن، اندازه، میزان ضخامت و کاربرد، فاکتورهای قابل بررسی در تفاوت های بین تیرآهن های بال پهن در انواع سبک و سنگین هستند. این دو دسته به دلیل تفاوت هایی که در وزن با یکدیگر دارند، در مقاطع مختلف از سازه های فولادی مورد استفاده قرار می گیرند. تیرهای سنگین تر به دلیل وزن بالایی که دارند، در ساخت بخش های پایین تر کاربرد دارند. برای تولید شبکه های تقویت سازه، پوشش های سقفی و تقویت تیرهای اصلی در سازه های سنگین از تیرهای هاش سبک استفاده می شود. گفتنی است قیمت تیرآهن هاش سنگین در پروژه های صنعتی و عمرانی کاربرد بیشتری نسبت به پروژه های ساختمانی دارند، اما این مطلب در تیرهای سبک برعکس است. تیرهای هاش سبک، به میزان بیشتری در ساختمان سازی مورد استفاده هستند تا ساخت و توسعه پروژه های صنعتی و عمرانی.

در تیرهای هاش سبک اندازه عرض جان کمتر از عرض بال ها می باشد، در حالی که در سایزهای مختلف از تیرهای هاش سنگین اندازه بال و جان با یکدیگر برابر است. علاوه بر این موارد، گفتنی است انواع هاش سنگین قابلیت تولید تا 100 متر طولی را دارند، ولی این اندازه برای بال پهن های سبک، نهایتا 30 متر است. تیرآهن هاش سنگین به دلیل وزن بالایی که دارد، در تست های مختلف، دارای میانگین های بسیار بالاتری از نمونه های سبک است.

البته لازم به ذکر است که در این نوع تیرآهن (بال پهن)، وزن های پایین تر عملکرد بهتری در برابر نیروهای کمانش موضعی دارند، اما با بالا رفتن وزن در این مقاطع فاکتورهای دیگر مانند تنش جاری و مقاومت کششی اهمیت بیشتری پیدا می کنند که این پارامترها در وزن های بالاتر به میزان بیشتری قابل مشاهده می باشد. تیرهای هاش سبک و سنگین در فرایند تولید نیز تفاوت هایی با یکدیگر دارند. در ساخت انواع سبک از عملیات نورد معمولی استفاده می شود، ولی نمونه های سنگین، با استفاده از نوردهای چند جهته تولید می گردند.

خرید تیرآهن هاش

جبران نیروهای برشی، مقاوم سازی ساختمان در برابر فشارهای ناشی از وزن و ارتعاش، توزیع تنش ها به صورت یکنواخت در بخش های مختلف پیکره سازه و یکپارچه سازی مقاومت از جمله کاربردهای انواع تیرآهن در کاربری های گوناگون می باشد. به اندازه ای که در ساخت خود از محصولات مرغوب تر استفاده کنیم، موارد عنوان شده به صورت بهتری در آن قابل مشاهده می باشد. صاحبان محترم صنایع و مشاغل و هموطنان عزیز در صورت تصمیم به خرید و اطلاع از قیمت تیرآهن هاش و محصولات دیگر صنایع فولاد می توانند به وسیله تماس با همکاران کارشناس ما در وب سایت آهن مهام از قیمت روز تیرآهن، روند سفارش و خرید این محصولات اطلاع یابند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − چهار =