تعیین سایز میلگرد

تعیین سایز میلگرد

میلگردها، مقاطعی هستند که برای کاربری های صنعتی و ساختمانی مورد استفاده های متنوعی قرار می گیرند. دسته بندی های تعریف شده در استانداردهای تولید و بکارگیری این مقاطع به متعدد بوده و گاها موجب سردرگمی در زمان خرید میلگرد در انواع مورد نظر می شود. اطلاع از سایز میلگرد و محاسبه شاخص های وزنی در آن، با استفاده از جدول وزن میلگرد و به منظور تعیین قیمت میلگرد انجام می گیرد.البته گفتنی است علاوه بر وزن، استاندارد تولیدی و نشان تجاری تولید کنند از دیگر مولفه های موثر در این کار هستند. قیمت میلگرد اصفهان به دلیل کیفیت بالا و البته اعتبار تولید کننده آن، یعنی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان از برند های دیگر مانند قیمت میلگرد مشهد و قیمت میلگرد بناب، کمی بیشتر می باشد.

البته همانطور که بیان شد، وزن و سایز مقطع یکی از فاکتورهای اصلی و بسیار مهم در خرید این مقاطع می باشد، به همین جهت در ادامه این مطلب به شناخت بهتر انواع میلگرد و راه هایی که میتوان از آن طریق، سایز این مقاطع را محاسبه نمود، خواهیم پرداخت.

سایز بندی میلگرد

کاربری همه مقاطع فولادی از جمله مواردی هستند که در تعریف استانداردهای مختلف از جمله سایز بندی آنها مورد توجه قرار می گیرند. میزان قطر اسمی انواع میلگرد، مولفه ای است که در ساخت اتصالات و کاربری این مقاطع تاثیرگذار می باشد. به همین جهت این اندازه در میلگردهای مختلف به عنوان سایز قطعه معرفی می شود. قطرهایی که در استانداردهای موجود در بازار مشاهده می شود از 6 تا 50 میلیمتر متغیر می باشد.

در تعیین سایز میلگردهای آجدار، به دلیل وجود آج بر روی سطح مقطع، تشخیص سایز محصول بدون در نظر گرفتن اندازه این زائده ها بر روی آن محاسبه می شود. به همین جهت امکان خطا در آن بالاتر می باشد. تشخیص سایز محصول در استفاده صحیح و بهینه از آن به ما کمک می کند. گفتنی است عدم رعایت استانداردهای تعریف شده در استفاده از انواع مقاطع فولادی، می تواند خسارات سنگینی را به همراه داشته باشد.

روش های تشخیص سایز میلگرد

مهندسان ساختمان برای تشخیص سایز میلگرد از روش های متعددی استفاده می کنند. برخی از این روش ها با استفاده از ابزار می باشد ولی افراد خبره در این کار به دلیل تکرار، شناخت و تجربه، می توانند بدون استفاده از ابزارهایی که عنوان خواهیم کرد این کار را انجام دهند.

شابلون، گیج میلگرد، کولیس، آچار فرانسه و نخ، ابزاری هستند، که میتوان به وسیله آنها از سایز میلگرد اطلاع یافت. گیج، نوعی شابلون است که محصولات آجدار را میتوان در سایزهای 12 تا 28 مانند میلگرد 12 آجدار A3 با آن اندازه گرفت و احتمال خطای آن بسیار کم است. شابلون نیز، دسته ای از ابعاد و اندازه های مختلفی است که بر روی ورق های نازک و یا فیلم های رادیولوژی بریده شده اند و برای تشخیص اندازه صحیح میلگرد استفاده می شود. کولیس یا Calipers یکی دیگر از وسایل اندازه گیری مهندسان طراح می باشد، که با استفاده از آن نیز می توان سایز انواع میلگرد را مشخص کرد. البته برای استفاده از این ابزار در تعیین سایز میلگردهای آجدار، باید این کار را با محاسبه تناسب های سه اندازه، یعنی قطر اسمی، قطر زمینه و قطر خارجی، انجام داد. اندازه گیری وزن میلگرد، روش دیگری است که برای محاسبه سایز این قطعه مورد استفاده قرار میگیرد. برای این کار از فرمول های محاسباتی ارائه شده در جدول وزن میلگرد استفاده میشود.

برخی از مهندسان برای اندازه گیری قطر اسمی این مقاطع ابتدا با استفاده از یک ریسمان، اندازه محیط را به دست آورده سپس با انجام محاسبات مختلف و کم کردن اندازه آج، قطر اسمی محصول را به دست می آورند. آچار فرانسه یکی دیگر از ابزارهایی است که در تعیین اندازه قطر میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد. البته همانطور که بیان شد، باید دقت داشت که اندازه آج تعبیه شده در میلگردهای ساختمانی، محاسبات آنها را با خطا همراه نکرده باشد.

سخن پایانی

با توجه به مطالب بیان شده اکنون میتوانید به اهمیت سایز بندی و استفاده از میلگردهای مختلف با در نظر داشتن فاکتورهای تعریف شده در استانداردهای بکارگیری این مقاطع پی ببرید.

نوع محصول نهایی که با استفاده از میلگردهای صنعتی تولید می شود، و همچنین نوع مواد بتنی و تنوع نقشه آرماتورهای ساختمانی فاکتورهای اصلی در انتخاب سایز میلگرد مورد استفاده در آنها هستند. در طرف دیگر استفاده از محصولات با کیفیت و تهیه آن از مراکز معتبر و با سابقه، قسمتی از ایمنی و کیفیت محصول نهایی را تضمین می کند. بنابراین پیشنهاد ما به کسانی که قصد تهیه و استفاده از این مقاطع را دارند، این است که حدالمقدور از تولیدات شرکت های شناخته شده استفاده کنند. شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، مجتمع فولاد بناب، احرامیان یزد، فولاد البرز ایرانیان در استان مازندران و قیمت میلگرد شاهرود تعدادی از مراکز معتبری هستند که در دهه های اخیر به ساخت و عرضه انواع مقاطع فولادی از جمله میلگردها با استانداردها و سایزهای متنوع مشغول بوده اند.

هموطنان عزیز برای کسب مشاوره و اطلاع از قیمت روز میلگرد، همچنین نحوه سفارش و خرید این مقاطع میتوانند با مهندسان مشاور ما در وب سایت آهن مهام تماس برقرار نمایند.

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 13 =