ورق برنجی

ورق برنجی

ورق برنجی و انواع آن را بشناسید

ورق های برنجی با ترکیب دو نوع فلز (روی و مس) ساخته و با ترکیب این دو فلز، ورق طلایی رنگ که به ورق برنجی معروف است تولید میشود. مقدار آلیاژ مس و روی  در رنگ و قیمت ورق برنجی تاثیر زیادی دارد. اگر مقدار مس بیشتر شود رنگ آن متمایل به  زرد و مقدار روی، رنگ ورق برنجی را به متمایل به نقره ای سوق میدهد، در نتیجه با مقادیر آلیاژ روی و مس رنگ ورق برنجی تغییر می کند. برای آشنایی با ورق برنجی و انواع آلیاژهای آن با آهن مهام همراه باشید. قبل از شروع مطلب بدانید بهترین قیمت ورق آلیاژی را در سایت آهن مهام می توانید بدست آورید.

ورق برنجی چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد، این نوع ورق طلایی رنگ (ورق برنجی) از ترکیب دو آلیاژ مس و روی بدست می آید و مقدار روی و مس در تغییر رنگ این محصول تاثیر میگذارند. با ترکیب این دو فلز، خواص شیمیایی، الکتریکی و مکانیکی متفاوتی به آن داده و این امکان را میدهد تا وسعت کاربردی ورق برنجی افزایش یابد. چگالی آلیاژ برنج حدودا ۸.۴ تا ۸.۷ گرم بر سانتیمتر مکعب و مقدار مس موجود در برنج بین ۳۳ تا ۶۷ درصد است. در بعضی مواقع بسته به کاربرد ورق برنج تا ۹۵ درصد هم می رسد.

ورق برنجی شباهت های فراوانی با ورق برنزی دارد، فقط در ورق برنزی بجای روی، قلع بکار میرود. آلیاژ برنج سالهاست که در تزیینات مورد استفاده قرار میگیرد چون که طلایی رنگ، براق و چشم نواز است و نگاه ها را به خود جلب میکند. یکی از مزایای برنج قابلیت بازیافت شدن آن است و قیمت بالاتری نسبت به فلزات قابل بازیافت دارد. برنج خاصیت اصطکاک و مغناطیسی ندارد و هنگام جداسازی آن با بقیه‌ فلزات از آهن ربا استفاده می کنند.

برنج و ورق برنجی مقاوم و در برابر خوردگی و اصطکاک بسیار خوب عمل میکند به همین دلیل  در وسایلی همچون قفل‌ ها، لولاها، چرخ ‌دنده‌ ها و یاتاقان ‌ها از فلز برنج استفاده می ‌شود که اهمیت این فلز را به ‌خوبی نشان می ‌دهد.

به دلیل استفاده آهن در ورق برنجی، این محصول دارای سختی بالایی میباشد و علاوه بر وجود عنصر آهن، قلع و مگنز نیز وجود دارد.هر چه مقدار مس موجود در ورق برنجی بیشتر باشد، انعطاف پذیری، استحکام، زیبایی و براقی ورق برنجی بیشتر می شود. همچنین میزان مس در برنج‌، قابلیت چکش خواری، انعطاف پذیری، سایش را بالا می برد و داشتن هدایت الکتریکی و حرارتی از ویژگی‌ های دیگر این فلز حساب می شود زیرا در برابر لک و تیرگی مقاومت بالایی دارد و فلز مناسبی برای ریخته گری می باشد.

انواع ورق برنجی (از نظر سختی)

ورق برنجی و از سویی آلیاژ برنج به دسته های مختلفی طبقه بندی میشود که عبارتند از:

1- برنج فنری

2- برنج نیمه سخت

3- برنج نرم

که در این مقاله  به معرفی آنها می پردازیم.

برنج فنری: برنج فنری در رده سختی بالای سختی بیشترین سختی را نسبت به انواع دیگر برنج

دارد و به شکل کویل در بازار عرضه می شود و بیشتر در صنایع برقی مورد استفاده قرار می گیرد.

برنج نیمه سخت: در این نوع برنج درصدی کمتری مس به کار برده است پس میتوان نتیجه

گرفت که نسبت به برنج نرم که در ادامه به توضیح آن می پردازیم، انعطاف‌ پذیری کمتری دارد.

برنج نرم: برنج نرم ۷۰ درصد از مس ترکیب شده است که همین امر باعث افزایش خاصیت

انعطاف‌ پذیری می شود. این نوع آلیاژ برنج به دو شکل، ورق با ضخامت ۰.۳ تا ۱.۵میلیمتر
با عرض ۶۰۰ میلیمتر و کویل با ضخامت ۰.۴ تا ۰.۸ میلیمتر با عرض ۶۶۰ میلیمتر تولید می گردد.
برنج نرم جزو پرمصرف‌ ترین نوع برنج حساب می شود و برای تولید لوازم مصرفی مانند سماور و رادیاتور مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص ورق برنجی

برای آشنایی و شناخت بهتری ورق برنجی لازم است مقداری خواص آن را بهتر بشناسیم. ورق برنجی به دلیل دمای ذوب پایین، قالب گیری نسبتا پایینی دارد. همانطور که از قبل ذکر کردیم با تغییر درصد مس یا روی، خواص برنج نیز تغییر خواهد کرد و باعث

تشکیل برنج سخت و نرم خواهد شد.

امروزه ۹۰ درصد آلیاژهای برنج بازیافت می ‌شوند. از آنجایی ‌که این آلیاژ فرو مغناطیسی نمی ‌باشد، با

عبور دادن قراضه این آلیاژ از نزدیکی یک آهن ‌ربای قدرتمند، از میان قراضه ‌های آهنی جدا خواهد شد.

سپس به کارخانه ریخته‌ گری برده می‌ شود، ذوب می‌ گردد و به شمشال تبدیل می‌ شود. شمشال ‌ها حرارت

می ‌بینند و به ورق‌ برنجی و دیگر فرم‌ ها با شکل و اندازه دلخواه تبدیل خواهند شد. نرمی کلی برنج به  این

معنا است که اغلب می ‌توان آن را بدون استفاده از سیال ‌های برشی تراش داد، هرچند که در این مورد استثناهایی نیز

وجود دارد. آلومینیوم باعث محکم ‌تر شدن و مقاومت بیشتر برنج در برابر خوردگی می ‌شود. همچنین حضور این  فلز،
یک ‌لایه سخت به نام آلومینیوم اکسید تشکیل می ‌دهد که روی سطح ورق‌ برنجی را می ‌گیرد و خاصیت خود ترمیمی و حالتی شفاف نیز دارد. قلع نیز دارای تأثیرات مشابهی است و در صنعت دریایی کاربرد بیشتری دارد و با برنج ترکیب می ‌شود. ترکیب برنج با آهن، آلومینیوم، سیلیکون و منگنز نیز خاصیت ضد سایشی و ضد گسیختگی به فلز می ‌دهد. نکته جالب این است که با افزودن حتی یک درصد آهن به برنج، خاصیت مغناطیسی این آلیاژ به طرز چشم ‌گیری افزایش می ‌یابد.

خرید ورق برنجی

معمولا برنج‌ هایی که مقدار مس و انعطاف پذیری بیشتری دارد، در بازار گران‌ تر است و قیمت بیشتری دارد. این نوع ورق ها با ضخامت ۱ تا ۵.۲ میلیمتر و با عرض های مختلف، به صورت کویل یا برش خورده در بازار عرضه می گردد. همچنین هر چه ضخامت ورق بیشتر باشد، قیمت محصول نیز بیشتر می شود.

جمع بندی

در این مقاله به آشنایی با انواع ورق برنجی و کاربرد آن‌ پرداختیم و تا حد امکان توضیحاتی جامع برای این آلیاژ مهم بیان کردیم. همان طور که گفته شد، ورق برنجی انواع مختلفی دارد و درصدهای مختلفی از دو فلز روی و مس در آن ‌ها به کار می‌ رود که هرکدام در زمینه خاص خود کاربردهایی دارند. بسیاری از وسایلی که از آن ‌ها ساده عبور می ‌کنیم در ساختار خود از آلیاژ برنج استفاده کرده ‌اند.

 

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نه =